Od godziny 7 trwa głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych. Polacy wybierają dziś 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, m.in. w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze. Głosowanie potrwa do godziny 21. Do tego czasu trwa cisza wyborcza.

REKLAMA

Cisza wyborcza przed drugą turą rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem wyborów, trwa do zakończenia głosowania w niedzielę o godz. 21 i obowiązuje na terenie całego kraju.

Dogrywka w 748 gminach i miastach

W głosowaniu 7 kwietnia wybrano 1728 wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Druga tura wyborów odbywa się dziś w 748 gminach i miastach, tam, gdzie w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na włodarza nie otrzymał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.

W 9 spośród 18 miast wojewódzkich (stolice województw liczone podwójnie dla woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego) wybory samorządowe nie rozstrzygnęły się 7 kwietnia.

W wyborach samorządowych w 2018 r. drugą turę wyborów przeprowadzono w 5 miastach wojewódzkich, a w 2014 - w 11.

Druga tura w 60 miastach prezydenckich

Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie 107 miast prezydenckich w Polsce, druga tura jest potrzebna w 60 z nich, w tym w: Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Krakowie, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Toruniu, Wrocławiu i Zielonej Górze.

Mieszkańcy wybiorą dziś prezydentów także m.in. w: Bełchatowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Elblągu, Gdyni, Gliwicach, Inowrocławiu, Jeleniej Górze, Koninie, Koszalinie, Ostrołęce, Pile, Przemyślu, Radomiu, Rybniku, Skarżysko-Kamiennej, Słupsku, Suwałkach, Tczewie, Tychach, Wejherowie, Włocławku, czy Zamościu.

W drugiej turze wyborów zwycięża ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów.

Jeśli obaj kandydaci otrzymaliby tę samą liczbę głosów, wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów do głosowania uzyskał więcej głosów niż drugi kandydat. W Kodeksie wyborczym przewidziano też rozwiązanie na okoliczność gdyby liczba obwodów okazała się równa - wtedy o tym, kto zostanie wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) decyduje losowanie przeprowadzane przez gminną komisję wyborczą.

Tylko jeden kandydat

W kilku miejscach w Polsce wyborcy zobaczą na karcie do głosowania nazwisko tylko jednego kandydata. Będzie tak np. w Bodzanowie pod Płockiem czy w gminie Domaradz na Podkarpaciu. W każdym z tych miejsc jeden kandydat, który przeszedł do drugiej tury wyborów samorządowych, zrezygnował z ubiegania się o fotel włodarza.

Druga tura wyborów odbędzie się, nawet jeśli startuje w niej tylko jeden kandydat. W takich sytuacjach wyborcy, podobnie jak podczas referendum, opowiadają się za lub przeciwko kandydatowi. Na kartach do głosowania udzielają kandydatowi poparcia, głosując na "tak" lub "nie". Jeśli kandydat uzyska więcej niż połowę głosów na "tak", zostanie wójtem, burmistrzem lub prezydentem. Jeśli tej większości nie uzyska, wójta wybiera nowo wybrana rada gminy.

Cisza wyborcza trwa do zakończenia głosowania

W czasie ciszy wyborczej nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jednak jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. Agitować nie można także w internecie.

Zabroniona jest także agitacja w lokalu wyborczym. Chodzi o eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Wieczór wyborczy w RMF FM, Radiu RMF24 i na RMF24.pl

Pierwsze rozstrzygnięcia, sondażowe wyniki z Krakowa, Wrocławia i Rzeszowa, a także frekwencja w wyborach samorządowych - o tym wszystkim usłyszycie od godziny 21 w naszym wieczorze wyborczym w RMF FM, Radiu RMF24 i na naszej stronie rmf24.pl.

Niedzielne głosowanie zakończy się o godzinie 21. Wtedy też rozpocznie się wieczór wyborczy na naszych dwóch antenach, w RMF FM i Radiu RMF24.

Nasz wieczór wyborczy poprowadzą Tomasz Staniszewski i Tomasz Terlikowski.

Usłyszycie rozszerzone wydania Faktów RMF FM, a także dodatkowy serwis informacyjny o godzinie 21.30.

Pierwszą turę wyborów skomentują na naszych antenach specjalni goście:

  • Zygmunt Frankiewicz, senator i prezes Związku Miast Polskich;
  • Bogdan Zdrojewski, poseł z listy Koalicji Obywatelskiej;
  • prof. Jarosław Flis, socjolog.

Nasi reporterzy pojawią się w niedzielę w Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie. Dziennikarze RMF FM będą zbierać gorące komentarze tuż po zakończeniu głosowania w wyborach, przekażą też sondażowe wyniki.

Na naszej stronie - www.rmf24.pl - będziemy NA ŻYWO prowadzić relację z wyborów samorządowych, podamy Wam pierwsze sondażowe wyniki IPSOS zrealizowane dla trzech największych telewizji. Na bieżąco będziemy śledzić konferencje prasowe PKW i przekazywać Wam oficjalne dane.

Zapraszamy na STRONĘ GŁÓWNĄ RMF24 i do naszego RAPORTU SPECJALNEGO.