Były wiceszef CBA Grzegorz Ocieczek nie stawił się na poniedziałkowym posiedzeniu komisji śledczej ds. Pegasusa. Do godz. 9:00 komisja nie otrzymała usprawiedliwienia jego nieobecności. Komisja zadecydowała o wezwaniu na świadka obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego.

REKLAMA

Szefowa komisji śledczej Magdalena Sroka (TD-PSL) powiedziała, że Ocieczek był poinformowany o posiedzeniu i "doskonale zdawał sobie sprawę, z faktu iż w poniedziałek o godzinie 10" ma rozpocząć się jego przesłuchanie.

W związku z jego nieobecnością komisja śledcza jednogłośnie zdecydowała o skierowaniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o ukaranie b. wiceszefa CBA karą pieniężna za jego niestawiennictwo.

Jak powiedział przed posiedzeniem w Studiu PAP wiceszef komisji Tomasz Trela (Lewica), do godz. 9 komisja nie otrzymała usprawiedliwienia nieobecności Ocieczka.

Magdalena Sroka (TD-PSL) powiedziała wcześniej PAP, że Ocieczek jest jednym z kluczowych świadków, ponieważ był on wiceszefem CBA w czasie, gdy kupowano system Pegasus. Zaznaczyła, że zgodnie z zeznaniami innych świadków to właśnie Ocieczek "bezpośrednio nadzorował, a wręcz podpisywał się pod pewnymi dokumentami związanymi z kontrolą operacyjną stosowaną przy wykorzystaniu systemu Pegasus".

Trela także podkreślał, że Ocieczek jest kluczową osobą w kontekście zastosowania i wykorzystywania systemu Pegasus. To jest ten moment, kiedy trzeba zacząć pytać, jak CBA było wykorzystywane, kto dawał polecenia, czy pan Ocieczek brał udział w zakupie oprogramowania Pegasus, z kim na ten temat rozmawiał i wiele innych - wymieniał.

Ocieczek najpierw był szefem Prokuratury Rejonowej w Katowicach, a w latach 2006-2007 pracował w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), gdzie pełnił funkcję Dyrektora Departamentu Postępowań Karnych, a następnie zastępcy szefa tej agencji. W 2015 roku został powołany na zastępcę szefa CBA, równocześnie pozostając prokuratorem w stanie spoczynku. Stanowisko to pełnił do 2020 r.

Przesłuchanie Ocieczka miało być kontynuowane na posiedzeniu zamkniętym.

Komisja wezwie Bogdana Święczkowskiego

Komisja zadecydowała w poniedziałek o wezwaniu na świadka obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Bogdana Święczkowskiego, który w latach 2016-2022 pełnił funkcję prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy prokuratora generalnego.

Wniosek o przesłuchanie Święczkowskiego złożył wiceszef komisji Marcin Bosacki (KO). Z uwagi na pełnioną przez świadka funkcję w wyżej wymienionym okresie może on posiadać informacje istotne z punktu widzenia prac komisji - wyjaśnił Bosacki.

Zdaniem wiceszefa komisji, Święczkowski może posiadać informacje dot. użycia oprogramowania Pegasus oraz zlecania czynności operacyjno-rozpoznawczych z wykorzystaniem systemu.