15 stycznia to początek zapisów na szczepienia przeciw Covid-19. W pierwszym tygodniu rejestrować mogą się osoby powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia seniorzy powyżej 70. roku życia. Szczepienia tzw. pierwszej grupy rozpoczną się 25 stycznia. 15 stycznia rusza też formularz, w którym wszystkie osoby powyżej 18. roku życia mogą zgłaszać chęć zaszczepienia się. W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące organizacji szczepień.
Poniżej zamieszczamy listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi przygotowanych przez resort zdrowia.
Czy szczepionka jest obowiązkowa? Jeśli tak, czy są jakieś sankcje za odmowę szczepienia?
Szczepienia są całkowicie dobrowolne.
Ile kosztuje szczepionka na koronawirusa? Czy szczepionki są w pełni refundowane? Jeżeli nie, to jakie grupy są objęte refundacją?
Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna.
Gdzie można się zaszczepić?
Rejestrując się na szczepienie, zostanie zaproponowany najbliższy punkt szczepień.
Czy mogę kupić szczepionkę przeciwko Covid-19? Jeśli tak, to gdzie?
Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.
Czy dostanę zaświadczenie, że jestem zaszczepiony?
Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).
Co zrobić w przypadku, gdy dostanę pierwszą dawkę szczepionki, a w terminie przyjęcia drugiej nie będę w stanie przyjść na szczepienie (np. z powodu choroby), bądź lekarz nie zakwalifikuje mnie do drugiej dawki szczepienia?
Należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku cięższej choroby nie należy podawać drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19, lecz odczekać do czasu poprawy stanu zdrowia i decyzji lekarza o możliwości podania szczepionki.
Czy lekarz prywatny, który nie ma podpisanej umowy z NFZ, może wystawić skierowanie na szczepienie?
Każdy lekarz z dostępem do aplikacji webowej gabinet.gov.pl, niezależnie od faktu posiadania umowy z NFZ.
Czy cudzoziemcy będą szczepieni w Polsce?
Cudzoziemcy z prawem pobytu podlegają szczepieniom na takich samych zasadach jak obywatele RP.