Miało trwać kilka dni, a trwało ponad dwa miesiące. 69 lat temu około 50 tysięcy ludzi chwyciło za broń w powstańczym zrywie. W czasie walk o Warszawę zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Swoimi przeżyciami z okresu Powstania Warszawskiego podzieliła się w rozmowie z RMF FM sanitariuszka Pułku Baszta Hanna Kumuniecka-Chełmińska, pseudonimy "Hanka", "Maryla".
REKLAMA
To był to młody chłopak, który oczywiście, jak wszyscy młodzi, chciał żyć. Prawie do końca był przytomny
Kobieta opowiada, jak cudem udało jej się uniknąć śmierci. Nie zginęłam podczas jednego z nalotów, bo gdy z innymi sanitariuszkami szłyśmy po ostatniego rannego w jednym z budynków, to przy schodach zemdlał jeden z mężczyzn. Wtedy odskoczyłam po wodę dla niego. To mnie uratowało, bo Lutka i Iza poszły po schodach. Powiedziałam im wtedy po raz ostatni: "Czekajcie, zaraz przyjdę". (...) One poszły po schodach na półpiętrze i wtedy gruchnęło. Dwa razy rąbnęła kolejówka i miotacz min, tak zwana krowa. Mnie ten pierwszy podmuch odrzucił pod ścianę sali, która się zarwała. Pani Hanna przyznaje, że ogromnym problemem podczas powstania był głód. Oczywiście, że głód był. W szpitalu przede wszystkim się karmiło rannych, a my jedliśmy przy okazji. Siostry robiły, co mogły. Karmiły nas na początku jarzynami, których było mnóstwo w ogrodzie. Robiły na przykład fasolę, taką gotowaną w kotle. Była bardzo smaczna, ale do tego sypały mnóstwo kminku, żeby udawało jakieś mięso. Nienawidzę kminku od tej pory. Później, na przykład na śniadanie, jedliśmy kromkę chleba, posmarowaną czymś. Nazywało się to pasztet, ale to był głównie roztarty z czymś majeranek. Od tej pory go nie cierpię - wspomina. Pani Hanna wspomina, jak któregoś dnia wyruszyła z innymi sanitariuszkami po zielone pomidory. Poszliśmy po nie tam, gdzie dzisiaj mieści się telewizja - na ulicę Woronicza, gdzie były ogrody. Skończyło się na tym, że przez parę godzin leżałyśmy w łęcinach pomidorów i kartofli, bo z Okęcia celował do nas snajper - mówi. Na szczęście nic nam się nie stało, doczekałyśmy do wieczora i jakoś wyczołgałyśmy się stamtąd. Ale nasze zbiory kartoflano-pomidorowe były przez to znacznie skromniejsze - podkreśla.
Skończyło się na tym, że przez parę godzin leżałyśmy w łęcinach pomidorów i kartofli, bo z Okęcia celował do nas snajper
Była sanitariuszka wspomina także upadek powstania. Byliśmy zrozpaczeni, nie wiedzieliśmy, co z nami będzie. Ja leżałam w wojskowym szpitalu, na korytarzu pod schodami. Wtedy wpadli Niemcy. Znałam niemiecki, więc zrozumiałam, jak jeden dowodzący wydał rozkaz, że mają zamknąć drzwi, wlać benzynę i wrzucić granaty. Ale w międzyczasie tego Niemca, który to miał zrobić, odwołano. To nas uratowało. Już nas nie rozwalili, nie podpalili - dodaje.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video