Ubiegający się o nominację Republikanów w wyborach prezydenckich w 2016 r. Jeb Bush oskarżył kandydatkę Demokratów Hillary Clinton o sposób prowadzenia polityki wobec Iraku, gdy była szefową MSZ. Nie wykluczył zwiększenia liczby żołnierzy USA w tym kraju. W jego ocenie administracja prezydenta Baracka Obamy pozwoliła na pojawienie się Państwa Islamskiego (IS), zbyt wcześnie wycofując amerykańskie siły z Iraku.
To był fatalny błąd - ocenił Bush w przemówieniu na temat polityki zagranicznej w Bibliotece Prezydenckiej im. Ronalda Reagana w Kalifornii.
Gdzie była pani Clinton przez cały ten czas? - zapytał, zwracając uwagę, że Clinton tylko raz odwiedziła Irak jako Sekretarz Stanu. I to właśnie wojna w Iraku - jak zauważa agencja AFP - przyczyniła się do porażki Clinton w 2008 r., kiedy to w prawyborach Barack Obama otrzymał z rąk Demokratów nominację prezydencką. Obama był wojnie przeciwny.
Doradca Clinton ds. polityki zagranicznej Jake Sullivan, który w razie jej wygranej ma zostać doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego, oskarżył Jeba Busha o "zuchwałą próbę pisania na nowo historii oraz przerzucanie odpowiedzialności". Przypomniał, że to George W. Bush w 2011 r. ustalił datę wycofania żołnierzy z Iraku. (Republikanie) nie mogą uciekać od swej odpowiedzialności w tej sprawie - dodał Bush, wskazując że IS wywodzi się z Al-Kaidy w Iraku, która to rozrosła się podczas amerykańskiej okupacji.
To ugrupowanie terrorystyczne rozwinęło się w kraju "w dużej mierze w wyniku porażki strategii prezydenta (George'a W.) Busha - podkreślił Sullivan. IS werbowało dawnych sunnickich oficerów z armii Saddama Husajna, którą rząd George'a W. Busha rozwiązał - ocenił.
W swym przemówieniu Jeb Bush podkreślił, że Stany Zjednoczone powinny prowadzić ofensywę przeciwko IS "zamiast reagować na każde zwycięstwo terrorystów". Ubiegający się o nominację Republikanów nie wykluczył też wzmocnienia amerykańskich sił w Iraku. Obecnie w Iraku jest 3,5 tys. naszych żołnierzy i marines, potrzebnych może być ich więcej - oświadczył. Nasi przyjaciele nie proszą o znaczne zwiększenie liczby członków amerykańskich sił bojowych - zastrzegł jednocześnie.
Bush opowiedział się też za udzielaniem większego wsparcia Kurdom walczącym z IS oraz za współpracą z sojusznikami USA w regionie, by wprowadzić strefę zakazu lotów nad Syrią i w ten sposób powstrzymać siły prezydenta Baszara el-Asada i wpływy Iranu.
Polityk skrytykował też porozumienie nuklearne z Teheranem, ostrzegając, że jeśli nie odrzuci go Kongres, to sam będzie do tego dążył, gdy dojdzie do władzy.
(mal)