Ostatnim dokumentem, jaki zapewne ogłosi Benedykt XVI przed ustąpieniem, będzie tzw. Motu proprio, które umożliwi przyspieszenie zwołania konklawe. Dzięki temu, mogłoby się ono rozpocząć już w pierwszej połowie marca. Tę wiadomość włoskich mediów potwierdził rzecznik Watykanu - ksiądz Federico Lombardi.

REKLAMA

W krótkim postanowieniu papież miałby zmodyfikować konstytucję apostolską "Universi Dominici Gregis" Jana Pawła II z 1996 roku. Mówi ona, że konklawe ma obyć się od 15 do 20 dni po rozpoczęciu wakatu w Watykanie.

Data oczekiwanej publikacji dokumentu Benedykta XVI nie jest znana, ale według watykanistów nastąpi to przed ustąpieniem papieża 28 lutego, aby nie było żadnych wątpliwości prawnych co do jego ważności.

Jeśli wszyscy kardynałowie przybędą do Rzymu, nie ma powodu, aby dłużej zwlekać z rozpoczęciem konklawe - taką interpretację przepisów przedstawił na wiceprefekt Biblioteki Apostolskiej Ambrogio Piazzoni, autor książki "Historia wyboru papieży".

Nieoficjalnie media podają, że konklawe mogłoby rozpocząć się 10 marca lub nawet kilka dni wcześniej. Jako możliwą datę inauguracji nowego pontyfikatu wskazuje się 19 marca.

Następcę Benedykta XVI wybiorą głównie mianowani przez niego kardynałowie - ci, którzy nie ukończyli 80 lat. Obecnie jest ich 118. Wśród nich znajduje się czterech Polaków - są to kardynałowie: Stanisław Dziwisz, Zenon Grocholewski, Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz.