"Hugo i jego wynalazek" i "Artysta" to najwięksi triumfatorzy oscarowej gali. Oba filmy zgarnęły po 5 statuetek. Oscara dla najlepszego aktora dostał Jean Dujardin, dla najlepszej aktorki - Meryl Streep. Nominowani Polacy nie zostali wyróżnieni.

REKLAMA

Galę rozpoczął Morgan Freeman. Jak mówił, to wyjątkowa noc, gdy cieszymy się teraźniejszością i wspominamy przeszłość. Wszystkich nas porywa magia kina - podkreślał. Następnie zapowiedział prowadzącego tegoroczną uroczystość - Billy'ego Crystala. Jego pojawienie się na scenie poprzedził zabawny spot, składający się z fragmentów nominowanych filmów. Nie zabrakło w nim pocałunku Crystala z Clooneyem, a nawet… Justina Biebera. Crystal ewidentnie był w swoim żywiole. Nic dziwnego - to już dziewiąta gala, którą prowadził. Słynny komik żartował i śpiewał, często też dość bezpardonowo zaczepiał siedzących na widowni.

Koniec marzeń o Oscarze dla Polaków

Jako pierwszy nagrody wręczał Tom Hanks. Statuetka za najlepsze zdjęcia powędrowała do Roberta Richardsona za zdjęcia do filmu "Hugo i jego wynalazek" Martina Scorsese. Niestety, nie powiodło się Januszowi Kamińskiemu, który był nominowany w tej kategorii za pracę przy filmie "Czas wojny" Stevena Spielberga. Nagrodę za najlepszą scenografię również zgarnął "Hugo...".

Następnie na scenie pojawiły się Cameron Diaz i Jennifer Lopez. Piękne aktorki wręczyły nagrody w kategoriach "kostiumy" i "charakteryzacja". Pierwsza statuetka powędrowała do "Artysty", druga - do "Żelaznej damy".

Statuetkę dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego wręczała Sandra Bullock. Zaskoczenia - niestety - nie było. Wygrało irańskie "Rozstanie", które w pokonanym polu pozostawiło m.in. "W ciemności" Agnieszki Holland.

Nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej zgarnęła Octavia Spencer za rolę w "Służących". Figurkę złotego rycerza wręczył jej Christian Bale. Ciemnoskóra aktorka, zanim jeszcze zaczęła mówić, dostała owację na stojąco.

Następnie na scenę wyszli Tina Fey i Bradley Cooper. Wręczyli Oscara za "najlepszy montaż". Akademia nagrodziła w tej kategorii "Dziewczynę z tatuażem". Statuetkę za najlepszy montaż dźwięku - już trzecią w czasie gali - przyznano "Hugo...". Chwilę potem film Scorsese zgarnął kolejną nagrodę, tym razem za najlepszy dźwięk.

Skarbie, jesteś tylko dwa lata młodszy niż ja!

Statuetkę dla najlepszego długometrażowego filmu dokumentalnego przyznano obrazowi "Undefeated". Wręczyli ją - po chwili zabawnych przepychanek - Gwyneth Paltrow i Robert Downey Jr. "Undefeated" pokonał m.in. głośne dzieło Wima Wendersa "Pina". Parę minut później Oscar dla najlepszego filmu animowanego powędrował do "Rango" Gore Verbinskiego. Nagrodę wręczył Chris Rock.

Jako następni przy mikrofonie stanęli Ben Stiller i Emma Stone. Zanim jednak odczytali nominacje w kategorii "najlepsze efekty specjalne", starali się rozbawić publiczność. Z umiarkowanym sukcesem. Po tym, jak rozpromieniona aktorka usiłowała wyciągnąć aktora za kulisy, by jeszcze raz wyjść na scenę, część widowni najwyraźniej nie była zachwycona. Ostatecznie jednak udało im się wręczyć nagrodę. I znowu - bezkonkurencyjny był "Hugo...".

Znacznie mniej kontrowersyjny był występ ubiegłorocznej laureatki Oscara Melissy Leo. Aktorka wręczyła nagrodę najlepszemu aktorowi drugoplanowemu. Statuetka powędrowała do Christophera Plummera za rolę w filmie "Debiutanci". Publiczność zgotowała mu owację na stojąco. 82-letni Plummer jest najstarszym zdobywcą Oscara. Zwycięzca swoje przemówienie rozpoczął od zwrotu do złotego rycerza: Skarbie, jesteś tylko dwa lata starszy niż ja!.

Po kategoriach technicznych przyszła pora na muzyczne. Za najlepszą ścieżkę dźwiękową uznano soundtrack do filmu "Artysta". Nominacje przedstawili Penelope Cruz i Owen Wilson. W kategorii "najlepsza piosenka" konkurencja nie była duża - nominowano tylko dwa utwory. Wygrała piosenka "Man or Muppet". Zwycięzcę ogłosili Will Ferrell i Zach Galifianakis - którzy nie omieszkali wcześniej zaprezentować kilku gagów.

Oscara wręczyła "oryginalna dziewczyna z tatuażem"

Nominacje w kategorii "scenariusz adaptowany" przedstawiła - jak to zapowiedział Crystal - "oryginalna dziewczyna z tatuażem", czyli Angelina Jolie. Oscara zabrali do domu autorzy scenariusza do "Spadkobierców". Natomiast za najlepszy scenariusz oryginalny nagrodzono "O północy w Paryżu". Niestety, na gali zabrakło jego autora, Woody'ego Allena. Reżyser zazwyczaj nie pojawia się na filmowych galach. Statuetkę w jego imieniu przyjęła Jolie.

Najliczeniejsza grupa wręczała Oscara dla najlepszego krótkometrażowego filmu aktorskiego. Na scenie pojawiło się aż sześć aktorek, które zagrały w "Druhnach". Akademia doceniła obraz "The Shore". Kolejna nagroda - za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - powędrowała do twórców "Saving Face". A w kategorii "krótkometrażowa animacja" zwyciężył film "The Fantastic Flying Books of Mr.Morris Lessmore".

Pod koniec gali "Artysta" zaczął gonić "Hugo..."

Po prawie 2,5 godzinach ceremonii emocje były coraz większe. Zostały już tylko najbardziej prestiżowe nagrody. Nominacje w kategorii "najlepsza reżyseria" ogłosił Michael Douglas. W tym roku starli się giganci - m.in. Woody Allen i Martin Scorsese. Wygrał Michel Hazanavicius - reżyser "Artysty". To już trzecia statuetka dla tego niemego, czarno-białego filmu.

Następnie na scenie pojawiła się nominowana za najlepszą rolę pierwszoplanową Meryl Streep. Wybitna aktorka zaprezentowała laureatów specjalnej nagrody Gubernatora. Uhonorowano Jamesa Earla Jonesa, Dicka Smitha oraz Oprah Winfrey.

Trzeci Oscar dla Streep, statuetka dla Dujardina

Statuetkę w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy wręczyła zeszłoroczna zdobywczyni Oscara Natalie Portman. Wcześniej aktorka zwróciła się do każdego z nominowanych, chwaląc ich kreacje. Ostatecznie nagroda trafiła do Jeana Dujardina za rolę w "Artyście". Merci beaucoup! - krzyczał ze sceny francuski aktor. Nie było to zaskoczenie, ponieważ Dujardin uważany był za faworyta. Wcielił się w postać gwiazdora kina niemego z lat dwudziestych, aktora George'a Valentina, który walczy o swoją pozycję w świecie filmu, a jednocześnie zakochuje się w pięknej tancerce.

Nominacje w kategorii "najlepsza aktorka pierwszoplanowa" przedstawił Colin Firth, który w ubiegłym roku dostał nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę męską. Podobnie, jak Portman, zwrócił się do każdej z artystek. Szczególny aplauz wzbudziły jego słowa, skierowane do Meryl Streep. Mamma mia! Byliśmy w Grecji, ja byłem gejem, byliśmy szczęśliwi... - wspominał aktor kręcenie słynnego musicalu. I to właśnie do "Żelaznej damy" trafiła złota statuetka. Streep to prawdziwa rekordzistka. Była to jej 17. nominacja i 3. Oscar. Publiczność nagrodziła artystkę brawami na stojąco. Doskonale rozumiem, że już więcej nie stanę na tej scenie. Dlatego chciałam wam wszystkim podziękować. Patrzę na was i widzę moje życie, moich przyjaciół. Dziękuję wam - mówiła.

Oscara dla najlepszego filmu wręczył Tom Cruise. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie dostał "Artysta". Film tym samym wyrównał wynik "Hugo...", zdobywając 5 statuetek.

Ceremonię przerywały krótkie filmy, pokazujące sceny z najpopularniejszych, najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych dzieł w historii kina. Były także spoty, w których słynni aktorzy opowiadają, za co najbardziej kochają kino i na czym polega jego magia. Prezentowano również krótkie zapowiedzi obrazów, mających szansę na tytuł najlepszego filmu. Wystąpiły też Muppety i zachwycający Cirque du Soleil. Akademia tradycyjnie wspominała ludzi kina, którzy odeszli w ciągu minionego roku. Ku ich czci piosenkę Louisa Armstronga "What a wonderful world" zaśpiewała Esperanza Spalding.

Film

Zwycięzca: "Artysta"

"Spadkobiercy"

"Strasznie głośno, niesamowicie blisko"

"Służące"

"Hugo i jego wynalazek"

"O północy w Paryżu"

"Moneyball"

"Drzewo życia"

"Czas wojny"

Aktorka pierwszoplanowa

Zwyciężczyni: Meryl Streep ("Żelazna Dama")

Glenn Close ("Albert Nobbs")

Viola Davis ("Służące")

Rooney Mara ("Dziewczyna z tatuażem")

Michelle Williams ("Mój tydzień z Marilyn")

Aktor pierwszoplanowy

Zwycięzca: Jean Dujardin ("Artysta")

Demián Bichir ("Lepsze życie")

George Clooney ("Spadkobiercy")

Gary Oldman ("Szpieg")

Brad Pitt - ("Moneyball")

Reżyseria

Zwycięzca: Michel Hazanavicius ("Artysta")

Alexander Payne ("Spadkobiercy")

Martin Scorsese ("Hugo i jego wynalazek")

Woody Allen ("O północy w Paryżu")

Terrence Malick ("Drzewo życia")

Krótkometrażowa animacja

Zwycięzca: "The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore"

"Dimanche"

"La Luna"

"A Morning Stroll"

"Wild Life"

Krótkometrażowy film dokumentalny

Zwycięzca: "Saving Face"

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement"

"God Is The Bigger Elvis"

"Incident in New Baghdad"

"The Tsunami and the Cherry Blossom"

Krótkometrażowy film aktorski

Zwycięzca: "The Shore"

"Pentecost"

"Raju"

"Time Freak"

"Tuba Atlantic"

Scenariusz oryginalny

Zwycięzca: Woody Allen ("O północy w Paryżu")

Michel Hazanavicius ("Artysta")

Annie Mumolo, Kristen Wiig ("Druhny")

J.C.Chandor ("Chciwość")

Asghar Farhadi ("Rozstanie")

Scenariusz adaptowany

Zwycięzcy: Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash ("Spadkobiercy")

John Logan ("Hugo i jego wynalazek")

George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon ("Idy marcowe")

Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Stan Chervin ("Moneyball")

Bridget O'Connor, Peter Straughan ("Szpieg")

Piosenka

Zwycięzca: "Man or Muppet" - "Muppety"

"Real in Rio" - "Rio"

Muzyka

Zwycięzca: "Artysta"

"Przygody Tintina"

"Hugo i jego wynalazek"

"Szpieg"

"Czas wojny"

Aktor drugoplanowy

Zwycięzca: Christopher Plummer ("Debiutanci")

Kenneth Branagh ("Mój tydzień z Marilyn")

Jonah Hill ("Moneyball")

Nick Nolte ("Warrior")

Max von Sydow ("Strasznie głośno, niesamowicie blisko")

Efekty specjalne

Zwycięzca: "Hugo i jego wynalazek"

"Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II"

"Giganci ze stali"

"Geneza Planety Małp"

"Transformers 3"

Film animowany

Zwycięzca: "Rango"

"Kot w Paryżu"

"Chico i Rita"

"Kung Fu Panda 2"

"Kot w butach"

Film dokumentalny

Zwycięzca: "Undefeated"

"Hell and Back Again"

"Gdy upada drzewo"

"Paradise Lost 3: Purgatory"

"Pina"

Dźwięk

Zwycięzca: "Hugo i jego wynalazek"

"Dziewczyna z tatuażem"

"Moneyball"

"Transformers 3"

"Czas wojny"

Montaż dźwięku

Zwycięzca: "Hugo i jego wynalazek"

"Drive"

"Dziewczyna z tatuażem"

"Transformers 3"

"Czas wojny"

Montaż

Zwycięzca: "Dziewczyna z tatuażem"

"Artysta"

"Spadkobiercy"

"Hugo i jego wynalazek"

"Moneyball"

Aktorka drugoplanowa

Zwyciężczyni: Octavia Spencer ("Służące")

Bérénice Bejo ("Artysta")

Jessica Chastain ("Służące")

Melissa McCarthy ("Druhny")

Janet McTeer ("Albert Nobbs")

Film nieanglojęzyczny

Zwycięzca: "Rozstanie" (Iran)

"Bullhead" (Belgia)

"Footnote" (Izrael)

"W ciemności" (Polska)

"Monsieur Lazhar" (Kanada)

Charakteryzacja

Zwycięzca: "Żelazna dama"

"Albert Nobbs"

"Harry Potter i Insygnia Śmierci: część II"

Kostiumy

Zwycięzca: "Artysta"

"Anonimus"

"Hugo i jego wynalazek"

"Jane Eyre"

"W.E."

Scenografia

Zwycięzca: "Hugo i jego wynalazek"

"Artysta"

"Harry Potter i Insygnia Śmierci część II"

"O północy w Paryżu"

"Czas wojny"

Zdjęcia

Zwycięzca: Robert Richardson ("Hugo i jego wynalazek")

Guillaume Schiffman ("Artysta")

Jeff Cronenweth ("Dziewczyna z tatuażem")

Emmanuel Lubezki ("Drzewo życia")

Janusz Kamiński ("Czas wojny")