Prawie wszystkie z ponad 450 szympansów, które należą do Amerykańskich Instytutów Zdrowia zostaną wkrótce wycofane z badań medycznych. W przyszłości tylko mała grupa do 50 zwierząt może zostać wykorzystana w badaniach. Wymagana będzie jednak do tego zgoda niezależnej komisji.

REKLAMA

Laboratoria będą musiały spełnić nowe surowe zasady przetrzymywania szympansów. Chodzi m.in. o obowiązek trzymania zwierząt w grupach liczących minimum siedmiu osobników, w odpowiednio dużych pomieszczeniach o wymiarach min. 90 metrów kwadratowych na jedno zwierzę, umożliwiających wspinanie się i wyjście na świeże powietrze przez cały rok. W końcu nasz federalny rząd zrozumiał, że szympansy nie mogą żyć w laboratoriach, tak jak człowiek nie jest w stanie żyć w budce telefonicznej - powiedziała Justin Googman szefowa organizacji "People for the Ethical Treatment of Animals", która broni praw zwierząt.

Szympans prawie jak człowiek

W 2011 roku amerykański Institute of Medicine (IOM) opublikował raport z którego wynika, że badań na szympansach w większości przypadków nie można już usprawiedliwiać. Wyjątkiem są eksperymenty medyczne służące do
opracowania szczepionki na zapalenie wątroby typu C, którego wirus atakuje tylko ludzi i szympansy. Genom szympansa w niemal 99 proc. pokrywa się z ludzkim. Stany Zjednoczone i Gabon są teraz jedynymi krajami, które wciąż legalnie prowadzą badania medyczne na szympansach. Unia Europejska zabroniła tego typu praktyk w 2010 roku.