Medycyna może być znacznie starsza niż ludzkość. Szympansy z Parku Narodowego Kibale w Ugandzie rozpoznają rośliny o działaniu leczniczym - stwierdzili francuscy naukowcy. Podobne zdolności najprawdopodobniej wykazywali przodkowie człowieka.

REKLAMA

Uwagę badaczy zwróciło, że szympansy często sięgały po rośliny nie mające ani wartości odżywczych, ani walorów smakowych. Po bliższym przyjrzeniu się, doszli do wniosku, że zwierzęta postępują w ten sposób w celach leczniczych. Co więcej, umieją odnaleźć w dżungli substancje o działaniu przeciwnowotworowym, przeciwbiegunkowym, antybakteryjnym, znają leki na malarię i środki na odrobaczanie. Wiedzę, co i gdzie szukać, starsze osobniki przekazują młodszym.

Bardziej zaawansowane zdolności medyczne występują tylko u ludzi. Okazuje się jednak, że są także inne zwierzęta, które wiedzą, co jeść, żeby rozwiązać problemy ze zdrowiem. Przykładowo, kozy skubią zioła powodujące biegunkę, by pozbyć się pasożytów z układu trawiennego.

Naukowcy przypuszczają, że umiejętność wyszukiwania i spożywania roślin o działaniu leczniczym jest typowa dla zwierząt roślinożernych. Najlepiej rozwinęła się ona oczywiście u naczelnych. Prawdopodobnie, podobnie jak szympansy, również przodkowie człowieka potrafili rozpoznawać lekarstwa.

Discovery News