Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski ogłosił alarm powodziowy na terenie kilku tamtejszych sołectw. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie rozszerzenia obszaru stanu klęski żywiołowej. Do samoewakuacji z terenów zalewowych wezwał mieszkańców czterech gmin w powiecie głogowskim tamtejszy starosta. W sobotę wieczorem odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w Głogowie z udziałem premiera Donalda Tuska. Zapis naszej relacji z sytuacji powodziowej w Polsce z 21.09.2024.

REKLAMA
  • W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zwiększające obszar stanu klęski żywiołowej
  • W Głogowie na Dolnym Śląsku wieczorem odbył się sztab kryzysowy z udziałem premiera Donalda Tuska
  • Strażak OSP zasłabł podczas umacniania wałów koło Nowej Soli
  • W powiecie głogowskim starosta wezwał do samoewakuacji z terenów zalewowych

23:30

Szpital polowy w Nysie działa na pełnych obrotach. Przyjął już 140 pacjentów. Jednocześnie żołnierze pomagają przywrócić działanie szpitala powiatowego w tym mieście - poinformował minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szpital polowy w Nysie dziaa na penych obrotach. Przyj ju 140 pacjentw. Jednoczenie onierze pomagaj przywrci dziaanie szpitala powiatowego w tym miecie. Bdziemy pomaga cay czas. Dzikuj za ten wysiek. Wojsko jest z mieszkacami Nysy. pic.twitter.com/e0sioen974

KosiniakKamyszSeptember 21, 2024

23:03

Co najmniej dwa tygodnie może potrwać porządkowanie zdemolowanej przez powódź wsi Radochów na Dolnym Śląsku. Siła żywiołu była tam tak duża, że woda wyrwała ściany z kilku domów. Dziesięć rodzin nie ma do czego wracać.

/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM
/ Dominik Smaga / RMF FM

21:49

Przedwczesne wypompowywanie wody może być poważnym zagrożeniem dla obiektów budowlanych - ostrzega Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jak przypomina GUNB, wodę powinno się wypompowywać dopiero po obniżeniu się wód gruntowych.

GUNB podkreślił, że natychmiastowe wypompowywanie wody można rozpocząć tylko w sytuacji, kiedy zalanie powoduje gwałtownie gromadząca się woda z opadów.

21:06

Na platformie X opublikowano apel szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka do tych, którzy chcą pomóc powodzianom, aby jechać do specjalnych hubów w Opolu i Wrocławiu, a nie bezpośrednio do miejscowości poszkodowanych.

Apel szefa #MSWiA @TomaszSiemoniak do tych, ktrzy przyjedaj do miejsc dotknitych powodzi w celu pomocy pic.twitter.com/eKD9KJq8Hi

MSWiA_GOV_PLSeptember 21, 2024

20:55

Zobaczcie zdjęcia z sytuacji powodziowej w Głogowie (woj. dolnośląskie) i Cigacicach (woj. lubuskie):

Mieszkańcy obserwują stan Odry w Głogowie / Maciej Kulczyński / PAP
Mieszkańcy obserwują stan Odry w Głogowie / Maciej Kulczyński / PAP
Mieszkańcy obserwują stan Odry w Głogowie / Maciej Kulczyński / PAP
Mieszkańcy obserwują stan Odry w Głogowie / Maciej Kulczyński / PAP
Poziom Odry w okolicy Cigacic w woj. lubuskim / Lech Muszyński / PAP
Poziom Odry w okolicy Cigacic w woj. lubuskim / Lech Muszyński / PAP
Poziom Odry w okolicy Cigacic w woj. lubuskim / Lech Muszyński / PAP
Poziom Odry w okolicy Cigacic w woj. lubuskim / Lech Muszyński / PAP
Poziom Odry w okolicy Cigacic w woj. lubuskim / Lech Muszyński / PAP

20:25

"Prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski ogłasza alarm powodziowy na terenie sołectw: Zawada, Krępa, Jany oraz przysiółek Stożne" - przekazał tamtejszy magistrat na Facebooku.

20:17

Donald Tusk napisał w sobotę wieczorem na platformie X, że "trwa jeszcze walka o m.in. Wrocław, Głogów i Nową Sól, ale równocześnie przygotowujemy wielki plan Odbudowy Plus". "Mosty, drogi, szpitale, szkoły i domy, boiska i przedszkola - wszystko zostanie nie tylko odbudowane, ale będzie lepsze i nowocześniejsze niż przed powodzią" - napisał szef rządu.

Trwa jeszcze walka o m. in. Wroclaw, Gogw i Now Sl, ale rwnoczenie przygotowujemy wielki plan Odbudowy Plus. Mosty, drogi, szpitale, szkoy i domy, boiska i przedszkola - wszystko zostanie nie tylko odbudowane, ale bdzie lepsze i nowoczeniejsze ni przed powodzi.

donaldtuskSeptember 21, 2024

19:52

Jak poinformował portal Remiza.pl, "w działania przeciwpowodziowe zaangażowane są śmigłowce Black Hawk, na co dzień używane są przez policję i żołnierzy z wojsk specjalnych".

W dziaania przeciwpowodziowe zaangaowane s migowce Black Hawk, na co dzie uywane s przez policj i onierzy z Wojsk Specjalnych.foto. PSP pic.twitter.com/AKHosBbkdE

remizacomplSeptember 21, 2024

19:34

Starosta głogowski Michał Wnuk powiedział podczas sztabu kryzysowego, że istnieje ryzyko potencjalnego przelania się wody przez wały.

Wnuk przekazał, że powierzchnia powiatu to 443 kilometry kwadratowe, z czego 208 kilometrów kwadratowych to strefa potencjalnego zalania, jeśli Odra przeleje się przez wały.

Starosta powiedział, że w tej chwili poziom wody w Odrze to 654 centymetry, a według prognoz ma wzrosnąć do 7 metrów. Dodał, że wały mają około 7,15-7,20 metra wysokości. Także istnieje ryzyko potencjalnego przelania się wody przez wały, mam nadzieję, że do tego nie dojdzie - zaznaczył.

Podkreślił, że na wałach pracują wszystkie służby m.in. wojsko, strażacy, a także jest bardzo wielu mieszkańców.

Jeśli chodzi o ewakuację, to dzisiaj ona została przez nas ogłoszona, jest to samowolna ewakuacja. Poprosiliśmy mieszkańców z terenów potencjalnie zagrożonych, aby udali się w wyższe tereny i to już zaczyna się dziać - powiedział Wnuk.

Podkreślił, że każda gmina ma wyznaczone miejsca ewakuacji. Do tych miejsc ewakuacji będą nasi mieszkańcy dowożeni przez autobusy - wyjaśnił.

Dodał, że fala kulminacyjna jest spodziewana w nocy z niedzieli na poniedziałek. Starosta powiedział, że fala już przechodzi przez Głogów i stan wody w Odrze jest bardzo wysoki i przekroczył sześć metrów.

19:14

W sobotę na terenach dotkniętych powodzią i popowodziowych pracuje ponad 23 tysięcy żołnierzy - poinformował podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Głogowie (dolnośląskie) wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak relacjonował Kosiniak-Kamysz, w Brzegu Dolnym sytuacja nadal jest trudna, ale informacje płynące z tych okolic są już lepsze. Zaznaczył, że w dwóch miejscowościach wały są nadwyrężone i trwa ich umacnianie.

Wicepremier dodał, że w okolicach Brzegu Dolnego wiele osób nie decyduje się na ewakuację, ale służby są gotowe, aby w razie potrzeby dostarczyć im niezbędne rzeczy.

Kosiniak-Kamysz dodał, że w Szprotawie woda z wezbranego Bobru zalała ok. 60 domów, ale wdarła się głównie jedynie do piwnic. Ponieważ rzeka nadal jest tam powyżej poziomu alarmowego, ale nie grozi już wylaniem, worki z piaskiem są przewożone ze Szprotawy do Nowej Soli.

18:55

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające dotychczasowe rozporządzenie ws. wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Jak wynika z nowych przepisów, stan klęski żywiołowej został rozszerzony w województwie dolnośląskim: o powiat zgorzelecki, gminę miejską Oława oraz gminę wiejską Oława w powiecie oławskim, gminę Kąty Wrocławskie oraz gminę Sobótka w powiecie wrocławskim; w województwie lubuskim - o gminę miejsko-wiejską Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice i gminę wiejską Żagań w powiecie żagańskim.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Wcześniej konieczność pilnej zmiany rozporządzenia tłumaczono w wykazie prac legislacyjnych rządu "dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej - powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

18:39

Stworzymy mapę zaniechań i zaniedbań powodziowych - powiedział premier Donald Tusk podczas wieczornego posiedzenia sztabu kryzysowego. Tu nikt nie kapuje i nie donosi. Musimy mieć sygnały, kiedy coś nie gra, żeby móc to naprawić - dodał.

Więcej informacji o sztabie kryzysowym w Głogowie z udziałem szefa rządu znajdziecie TUTAJ.

18:20

Jak przekazał podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Głogowie, prezydent tego miasta Rafael Rokaszewicz, większość Głogowa jest bezpieczna.

Wielka woda dosięgła jednak osiedle Krzeptów, mieszkańcy otrzymali pomoc. Zachęciliśmy mieszkańców do ewakuacji, ale nikt nie skorzystał - powiedział Rokaszewicz.

18:01

W Głogowie (woj. dolnośląskie) rozpoczął się sztab kryzysowy z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska.

17:50

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił się do mieszkańców, by worki z piaskiem z niezagrożonych już miejsc przywożone były pod wrocławski stadion Tarczyński Arena na Maślicach. Jak pisał, nadmiarowe worki oddane zostaną miejscowościom na północy i zachodzie Dolnego Śląska, a także województwa lubuskiego.

Ze względu na ciągłe zaangażowanie miejskiego sprzętu przy wrocławskich wałach, mieszkańcy zostali poproszeni o przywożenie worków samodzielnie - przyjeżdżają samochodami i ciężarówkami.

Jak poinformował PAP urząd miasta, już kilkaset ton worków z piaskiem trafiło do niektórych miejscowości - m.in do Głogowa, który w poniedziałek ma zmierzyć się z falą.

17:31

Wójt gminy Siedlisko Daniel Kołtun zarządził ewakuację miejscowości Dębianka i Radocin - poinformował PAP Sławomir Pawlak, dyrektor biura wojewody lubuskiego. Dodał, że na ewakuację zdecydowało się 30 osób, reszta zostaje w swoich domach.

Ewakuacja została podjęta ze względu na zbliżającą się do Nowej Soli kulminacyjną falę powodziową na Odrze. Poziom rzeki Odra będzie niższy o 10 cm od korony wałów - podał Pawlak.

17:16

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów znalazł się projekt rozporządzenia w sprawie rozszerzenia obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej.

"Konieczność pilnej zmiany rozporządzenia podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej - powodzi, która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreślono w wykazie.

Wyjaśniono, że projektowane rozporządzenie przewiduje rozszerzenie obszaru obowiązywania stanu klęski żywiołowej o następujące gminy lub powiaty w województwie dolnośląskim:

  • powiat zgorzelecki,
  • gmina miejska Oława,
  • gmina wiejska Oława w powiecie oławskim,
  • gmina Kąty Wrocławskie,
  • gmina Sobótka w powiecie wrocławskim

A także o kilka gmin lub miast w woj. lubuskim:

  • gmina miejsko-wiejską Szprotawa,
  • miasto Żagań,
  • miasto Małomice,
  • gmina wiejska Żagań.

W związku z tym, że w projekcie znajdą się tereny z woj. lubuskiego zmieni się też tytuł rozporządzenia.

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej w poniedziałek. Rozporządzenie wprowadzono na 30 dni następujących po dniu jego ogłoszenia. Oznacza to, że będzie obowiązywać do 16 października włącznie.

16:56

Za nieco ponad godzinę, o 18:00, rozpocznie się sztab kryzysowy w Głogowie (woj. dolnośląskie) z udziałem premiera Donalda Tuska.

16:49

Do samoewakuacji z terenów zalewowych wezwał mieszkańców czterech gmin w powiecie głogowskim tamtejszy starosta. Dotyczy to mieszkańców obszarów zalewowych na terenie gmin Kotla, Żukowice, Pęcław i Głogów.

Rzecznik głogowskiej PSP kpt. mgr inż. Tomasz Michalski w rozmowie z PAP podkreślił bardzo dużą mobilizację straży pożarnej, wojska oraz rzeszy mieszkańców powiatu głogowskiego. Fala kulminacyjna na Odrze ma przechodzić przez powiat i miasto Głogów w poniedziałek - powiedział strażak. Jak zaznaczył, te prognozy mogą ulec zmianie. Dodał, że spodziewana fala powodziowa ma mieć wysokość około 7 metrów.

Kpt. Michalski powiedział, że miejscami w wałach rzecznych są przesiąki. Woda podchodzi pod domostwa mieszkańców w miejscowościach, przez które przepływa rzeka Czarna - mówił.

16:43

W rejonie miejscowości Buczki trwa umacnianie wałów Odry. Podczas układania worków z piaskiem na ziemię osunął się strażak OSP. Na miejsce zostały wezwany służby ratunkowe. Ze względu na trudny dojazd na miejscu wylądował śmigłowiec LPR - powiedział mł. bryg. Kaniak.

Po udzieleniu pomoc medycznej strażak został zabrany do śmigłowca LPR i trafił do szpitala. Mężczyzn był przytomny - podał rzecznik lubuskiej staży pożarnej.

16:31

Pan Piotr, właściciel firmy oferującej możliwość korzystania z tzw. dmuchańców, zaoferował nietypową i oryginalną pomoc dla dzieci z terenów popowodziowych. Więcej w naszym materiale:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video

Nietypowa pomoc dla powodzian

16:22

Fala kulminacyjna kolejną dobę przechodzi przez Dolny Śląsk. Dziś zalana została Ścinawa w powiecie lubińskim, która jest na drodze wielkiej wody. Ta dostała się na wiele posesji i pozalewała mieszkańcom piwnice. Na miejscu był reporter RMF FM Jakub Rybski, który rozmawiał z mieszkającą tam panią Marią:

Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio

Pani Maria ze Ścinawy

W Ścinawie od wczoraj zamknięty jest most na rzece. Poziom wody w mieście wynosi obecnie 648 cm, a w niedzielę ma jeszcze wzrosnąć.

16:05

Około 10 tys. uszkodzonych domów tylko w województwach dolnośląskim i śląskim - to dane ze wstępnych raportów o stratach po powodzi w Polsce. Przedstawili je wojewodowie podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

15:48

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w najbliższym czasie władze różnego szczebla będą musiały przeprowadzić poważną dyskusję i podejmować decyzje w kwestii przeciwdziałania powodziom. Przez długie, długie lata, za bardzo rozdyskutowaliśmy się na temat tego, np. gdzie ma być zbiornik, a gdzie tama - mówił.

Według premiera potrzebne są "racjonalne, mądre i kosztowne decyzje dotyczące zbiorników i innej infrastruktury, która (...) w znaczący sposób zredukuje zagrożenie zniszczeniami w przyszłości".

Odnosząc się do kwestii odbudowy po powodzi, polityk stwierdził, że "wszystko, za co się zabierzemy, musi być lepsze, niż przed powodzią". Podkreślił, że na cel "odbudowy z plusem" zostaną przeznaczone "bardzo duże środki", krajowe i europejskie.

Być może wrócimy do inwestycji, które kiedyś były zaniedbane - do inwestycji kolejowych - zapowiedział Tusk, wskazując m.in. na dyskusję na temat odbudowy zamkniętej przed laty linii kolejowej z Kłodzka przez Lądek Zdrój do Stronia Śląskiego.

Tusk odniósł się również do sytuacji w Głogowie, gdzie obecnie przechodzi kulminacyjna fala wezbraniowa na Odrze. Zapowiedział, że w związku z trudną sytuacją możliwe jest zorganizowanie tam nadzwyczajnego posiedzenia sztabu kryzysowego. W razie potrzeby będziemy przenosili ośrodek rządzenia do miejsc, które wymagają szczególnego nadzoru i opieki - zapowiedział szef rządu.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak zapewniał, że pieniądze na odbudowę najpilniejszych elementów infrastruktury - np. mostów - zostaną szybko uruchomione. Podkreślał jednak, że mimo to konieczne jest odpowiednie ustawienie priorytetów, tak, by najpierw odbudować najbardziej istotne dla komunikacji instalacje.

Proszę też o to, aby w ramach tego szacowania strat mieć takie krótkie listy, które powinny być szybko finansowane, z punktu widzenia oceny sytuacji - zwrócił się do wojewodów Siemoniak.

Donald Tusk dodał, że to, iż trzeba ustalić priorytety, "nie oznacza, że z czymś będziemy czekali". Premier poprosił również wojewodów, by w miarę możliwości przedstawiali coraz dokładniejsze dane dotyczące strat w swoich województwach.

15:25

Poza wsparciem rzeczowym, które przez cały czas gromadzimy i wysyłamy, zainicjowałem przekazanie 20 mln zł wsparcia finansowego do Nysy, Kłodzka, Lądka-Zdroju i do Głuchołazów. Bardzo się cieszę, że Rada Miasta Stołecznego zgodziła się na tę pomoc - powiedział na briefingu prasowym Trzaskowski.

Dodał, że zastanawiali się w jaki sposób jeszcze pomóc tym wszystkim gminom, które cierpią w związku z powodzią. Wiemy, że bardzo wiele placówek oświatowych zostało zalanych i dlatego chcemy zaoferować możliwość zorganizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży z zalanych terenów. Wypoczynku, ale również zorganizowania na przykład "zielonych szkół", tak żeby dzieciaki mogły się uczyć w innych warunkach. Proponujemy 900 miejsc na tzw. zielone szkoły w ośrodkach edukacji i szkoleń oraz w placówkach na terenie Warszawy - powiedział prezydent stolicy.

Zaznaczył, że miasto pokryje koszty takich przedsięwzięć.

14:59

W Radochowie na Dolnym Śląsku swoje domy straciło dziesięć rodzin.

Jak powiedział jeden z mieszkańców w rozmowie z reporterem RMF FM Dominikiem Smagą, gdy doszło tam do powodzi, "samochody pływały jak kaczki".

14:36

Wojewoda śląski Marek Wójcik - w temacie strat po powodzi - poinformował, że "razem, gdyby zsumować ten obszar objęty stanem klęski żywiołowej, mówimy o 553 (uszkodzonych) drogach, 95 mostach, 91 szkołach, 43 przedszkolach, 3022 budynkach mieszkalnych, 136 budynkach użyteczności publicznej i 1518 budynkach gospodarczych".

To jest stan strat w województwie śląskim w obszarze objętym stanem klęski żywiołowej - podsumował Wójcik, zastrzegając, że obecnie jest jeszcze za wcześnie na podawanie konkretnych wycen strat po powodzi.

Nie wiemy dokładnie, w jakim stanie np. budynki będą zniszczone, czy będą wymagały wyburzeń, czy też będą po prostu się nadawały do remontu - wyjaśnił.

Najbardziej w wyniku powodzi - jak podkreślił wojewoda śląski - ucierpiały powiat bielski i miasto Bielsko-Biała. To są 244 uszkodzone drogi, 33 mosty, 38 szkół, 16 przedszkoli. Jeżeli chodzi o budynki mieszkalne to jest 1366 budynków mieszkalnych, 32 budynki użyteczności publicznej, 734 budynki gospodarcze i pięć ośrodków zdrowia - wymienił.

Wojewoda zwrócił przy tym uwagę, że samorządowcy wskazują na to, że "w rejonie górskim wszystkie drogi, mosty, przepusty przy rzekach są po prostu zniszczone pod naporem bardzo szybko spływającej wody". To są rzeczy, które wymagają na pewno pilnej zmiany i tutaj te straty są bardzo duże - mówił.

Zaznaczył też, że obecne natychmiastowe odbudowanie infrastruktury niewiele da, ponieważ wiadomo, iż najpierw muszą być podniesione wały przeciwpowodziowe - w niektórych miejscach o 80 cm. Mosty muszą być podniesione w stosunku do tego, co zostało zbudowane często kilkadziesiąt lat temu - dodał.

W powiecie cieszyńskim - jak relacjonował dalej Wójcik - uszkodzone są 154 drogi, 28 mostów, 18 szkół, 17 przedszkoli, 901 budynków mieszkalnych, 68 budynków użyteczności publicznej, 436 budynków gospodarczych, jak również jeden ośrodek zdrowia.

W powiecie raciborskim uszkodzonych jest 121 dróg, 26 mostów, osiem szkół, pięć przedszkoli, 346 budynków mieszkalnych, 17 budynków użyteczności publicznej, 218 budynków gospodarczych. W powiecie pszczyńskim uszkodzone są 34 drogi, osiem mostów, 27 szkół, pięć przedszkoli, 409 budynków mieszkalnych, 19 budynków użyteczności publicznej i 130 budynków gospodarczych. Robiliśmy również rozeznanie w innych powiatach i w niektórych miejscowościach te straty również będą spore - dodał wojewoda śląski.

14:30

Zachodniopomorskie przygotowuje się na przejście fali powodziowej.

W Żabnicy w powiecie gryfińskim trwa wzmacnianie i budowa wałów przeciwpowodziowych. W akcji biorą udział żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz strażacy.

/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP
/ Marcin Bielecki / PAP

14:18

W sobotę we Wrocławiu odbyło się spotkanie premiera Donalda Tuska z wojewodami w sprawie wstępnego oszacowania strat po powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Jak powiedział pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński, "jedno jest pewne: nikt nie zostanie bez pomocy, nikt nie zostanie bez wsparcia". To jest nasze zadanie i zrobimy to jak najszybciej, jak najsprawniej, jak najlepiej - zadeklarował Kierwiński.Dodał, że będzie w kontakcie z wojewodami, tak żebyśmy "każdego dnia zbliżali się do coraz bardziej dokładnych danych i też mogli już takie konkretne plany zacząć przygotowywać".

13:58

W woj. opolskim trwają szacunki strat powstałych w wyniku powodzi. Jak powiedział na sobotnim spotkaniu wojewodów z premierem Marek Świetlik z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, obecne szacunki mówiące o 388 mln zł i będą z całą pewnością korygowane.

Na sobotnim spotkaniu premiera Donalda Tuska z wojewodami z regionów dotkniętych powodzią przedstawiciele rządu w terenie przedstawiali wstępne szacunki szkód dokonanych przez powódź.

13:55

Liczba mieszkańców ewakuowanych w związku z powodzią - jak relacjonował szef KPRM Jan Grabiec - wynosi 6544.Natomiast jeśli chodzi o budynki mieszkalne, które uległy zalaniu lub uszkodzeniu w wyniku powodzi, to do tej pory przeanalizowanych zostało 11 502 budynków, które zostały zgłoszone. To są zarówno domy jednorodzinne, jak i budynki wielomieszkaniowe - podał.

Liczba budynków gospodarczych dotkniętych powodzią - jak podał - wynosi 6033, a liczba obiektów użyteczności publicznej (to m.in. szkoły, przedszkola, także obiekty sportowe, budynki administracji, a także mosty i drogi) zalanych lub uszkodzonych w wyniku powodzi wynosi 724.

13:50

Stanem klęski żywiołowej objętych jest 749 miejscowości i 2 mln 390 tys. osób; realnie powodzią dotkniętych jest 57 tys. osób - poinformował szef KPRM Jan Grabiec, który we Wrocławiu bierze udział w spotkaniu dotyczącym dotychczasowych strat po powodzi.

Mówimy tutaj o stanie klęski żywiołowej, natomiast w kolejnej kategorii jest liczba mieszkańców dotkniętych powodzią, tych, którzy realnie pomimo działań ratowniczych i ochronnych, doświadczyli powodzi. To jest na ten moment 57 tysięcy (osób) - zaznaczył, wskazując, że tyle wynosi szacunek z zebranych dotychczas danych.

13:22

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zamieściło na swojej stronie adresy magazynów, do których można dostarczyć pomoc dla powodzian. Są one we Wrocławiu, Wałbrzychu i Kłodzku.

Magazyn we Wrocławiu mieści się w Dolnośląskim Centrum Druku 3D (ul. Tyniecka 2, telefon 508-256-535). Wałbrzyski magazyn jest na ul. Villardczyków 17 (telefon 505- 894-830). Kłodzki magazyn zlokalizowany jest w Twierdzy Kłodzkiej (ul. Nowy Świat, telefon 885-987-001).

13:13

Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. Wzdłuż Odry trwa wzmacnianie wałów.

Rzeka w poniedziałek w Nowej Soli ma mieć 720 cm - poinformował Sławomir Pawlak dyrektor biura wojewody lubuskiego.

12:51

"Funkcjonariusze służb niosących pomoc na terenach powodziowych zatankowali nieodpłatnie ponad 300 tys. litrów paliwa" - poinformował w sobotę Orlen.

Od soboty 14 września br., spółka udostępniła możliwość darmowego tankowania przez jednostki państwowych i ochotniczych straży pożarnych. "Ratownicy tankują nieodpłatnie w wybranych kilkudziesięciu lokalizacjach objętych skutkami powodzi. Dotyczy to już prawie 120 stacji paliw Orlen w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim oraz małopolskim. Możliwość nieodpłatnego tankowania mają także podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego (WOPR) - w pełnej koordynacji z PSP i Wojewódzkimi Komendami Straży Pożarnej" - wskazał Orlen.

12:15

Polska Spółka Gazownictwa zaapelowała w sobotę do powodzian, aby nie podejmowali samodzielnych prób odkręcania kurków głównych gazu. "Takie działanie w przypadku nieszczelności instalacji wewnętrznej lub jej zapowietrzenia może prowadzić do niekontrolowanego wypływu gazu, a w konsekwencji do pożaru lub wybuchu" - ostrzegła PSG.

W związku z awariami sieci gazowej spowodowanymi powodzią Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zwiększona liczba ekip monterskich, także z innych województw, pracuje w trybie ciągłym - również w weekendy - aby jak najszybciej przywrócić dostawy gazu do wszystkich odbiorców.

Dystrybutor gazu w sprawach związanych z przerwami w dostawie gazu spowodowanymi powodzią oraz procesem przywracania dostaw, prosi o kontakt z infolinią Polskiej Spółki Gazownictwa pod numerem 22-444-33-33 lub na adres e-mail: . Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00, a także dodatkowo w weekendy, w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00.

12:00

Rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak poinformował że według najnowszych prognoz fala wezbraniowa na Odrze ma wpłynąć na Ziemię Lubuską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Pierwszym dużym miastem na jej drodze będzie wówczas Nowa Sól.

Wydaje się, że miasto jest już dobrze przygotowane. Mieszkańcy z pomocą służb zabezpieczyli newralgiczne miejsca workami z piaskiem, ułożyli nawet tymczasowy wał z worków o wysokości metra i długości wzdłuż basenu portu rzecznego. Także mieszkańcy innych miast i wsi nad Odrą od kilku dni ciężko pracują, by zabezpieczyć się przed wysoką wodą, w czym pomagają im służby - dodał rzecznik.

W woj. lubuskim obowiązuje wprowadzony przez wojewodę do odwołania alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego i gorzowskiego. W związku sytuacja powodziową w niektórych miejscach wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.

11:54

W woj. lubuskim rośnie poziom Odry. W sobotę rano stany alarmowe były przekroczone na pięciu wodowskazach w regionie. Dotychczas nie doszło do poważnych podtopień - poinformował rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.

Z danych na stronie Hydro.imgw.pl wynikało, że w sobotę o godz. 9.00 w Nowej Soli stan alarmowy na Odrze był przekroczony o 59 cm, w Połęcku o 47 cm, w Cigacicach o 37 cm, w Nietkowie o 34 cm, a w Słubicach o 1 cm.

Sytuacja na lubuskim odcinku Odry jest stabilna. Oczywiście poziom wody rośnie, ale jak na razie nie byliśmy zmuszeni do podejmowania żadnych działań typowo powodziowych, takich jak pompowania czy ewakuacja ludności. Strażacy pomagają mieszkańcom w umacnianiu wałów i monitorują stan rzeki - powiedział mł. bryg. Kaniak.

11:40

Jakub L. - 26-latek zatrzymany za podawanie się za żołnierza Służby Kontrwywiadu Wojskowego i sianie dezinformacji na wałach przeciwpowodziowych - usłyszał już zarzuty. Drugi z mężczyzn zatrzymanych w tej sprawie po przesłuchaniu w charakterze świadka został zwolniony.

11:19

Mieszkańcy Jarnołtówka oraz miejscowości Pokrzywna, Moszczanka i Łąka Prudnicka (Opolskie) zbierają podpisy pod petycją do premiera Donalda Tuska w sprawie remontu tamy. Poniżej publikujemy ich petycję.

"My mieszkańcy Jarnołtówka, wsi położonej na granicy z Czechami, zwracamy się do pana z prośbą o udzielenie nam pomocy. Nasza wieś jest wielokrotnie doświadczana przez powódź.

Przepływająca przez wioskę górska rzeka Złoty Potok niszczy nasze drogi i domy. Po wielkiej powodzi w 1903 roku odwiedziła Jarnołtówek Cesarzowa Augusta Wiktoria, która przyczyniła się do budowy zapory na rzece. Ostatnia powódź pokazała, że tama oraz wały wymagają gruntownego remontu. Mieszkańcy Jarnołtówka nagle musieli opuścić swoje domy i cudem uniknęli tragedii, gdyż zapora groziła zawaleniem.

Prosimy pana premiera o patronat nad inicjatywą, która przyczyni się do realizacji przedsięwzięcia mającego chronić Jarnołtówek oraz lokalną społeczność gminy Głuchołazy i Prudnik przed kolejną katastrofą.

Prosimy o ujęcie w planach inwestycyjnych remontu naszej zapory oraz należytego zabezpieczenia rzeki Złoty Potok.

Jednocześnie zapraszamy Premiera do odwiedzenia naszej wioski" - kończą swój list do Donalda Tuska.

11:08

Prognozy pogody dotyczące Bałtyku i Zalewu Szczecińskiego są pozytywne, nie zwiększa się tam stan wody, co ułatwia nam pracę i przygotowania przed nadejściem dużej fali - poinformował wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

10:42

Opolska policja wysłała na tereny dotknięte przez powódź mobilne komisariaty. W odpowiednio wyposażonych radiowozach przyjmuje dzielnicowy, pracownik socjalny i funkcjonariusz pionu kryminalnego.

"Radiowóz parkuje w dogodnym i dostępnym miejscu, a dzielnicowy wraz z sołtysem informują o tym mieszkańców. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzielnicowy może być blisko mieszkańców w tym trudnym dla nich czasie, a pracownik socjalny przyjmować różnego rodzaju wnioski. Do pobrania są również druki wniosków pomocowych. Gdy pojawi się konieczność przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, policjant pionu kryminalnego zajmie się sprawą również na miejscu. Gdy wszyscy mieszkańcy danej wsi załatwią potrzebne dla nich sprawy, mobilny komisariat wyrusza w kolejne miejsce" - poinformowała opolska policja.

Pierwsze zgłoszenia mobilne komisariaty przyjęły w Nysie i Grodkowie.

Mieszkacw terenw zalanych przez powd czeka teraz duga odbudowa. Aby szybko i skutecznie dotrze do ludzi z najmniejszych miejscowoci, wsi czy przysikw wyruszyy w tras mobilne komisariaty Policji. W odpowiednio wyposaonych radiowozach przyjmuje dzielnicowy, pracownik... pic.twitter.com/8bGc5a6wu1

PolskaPolicjaSeptember 20, 2024

10:28

Zagrożenie powodziowe utrzymuje się także na Węgrzech. Fala kulminacyjna na Dunaju jest o wiele dłuższa niż prognozowali synoptycy. Niebezpieczeństwo minie dopiero za kilka dni.

10:15

A tak wygląda parking przed stadionem we Wrocławiu. Jak relacjonuje Michał Dukaczewski, reporter RMF FM, parking stał się centrum logistycznym dla dostarczycieli piasku i worków. Tutaj są one napełniane i rozwożone do miejsc zagrożonych powodzią.

#Wrocaw Parking przed stadionem miejskim sta si centrum logistycznym dla dostarczycieli piasku i workw. Tutaj s one napeniane i rozwoone tam, gdzie s aktualnie potrzebne. @RMF24pl #powd pic.twitter.com/R75nuLhcDX

mdukaczewskiSeptember 21, 2024

10:12

Komenda Główna Policji przekazała w sobotę, że doszło do kolejnego przypadku kradzieży mienia na terenie powodziowym. Kradzież zgłosiła mieszkanka Kłodzka (woj. dolnośląskie), która wystawiła na zewnątrz na czas obsuszania 6 kamer monitoringu i również inny sprzęt. Wartość strat to 5 tys. zł - przekazał I Zastępca Komendanta Głównego Policji Roman Kuster.

Uspokoił jednak, że funkcjonariusze zatrzymali już 42-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego. Sprzęt został odzyskany i sprawca z pewnością trafi przed oblicze Temidy i myślę, że również w bardzo szybkim tempie zostanie rozliczony tak jak poprzedni amatorzy obcego mienia - zapewnił policjant.

10:05

Działamy w warunkach kryzysowych nad odtworzeniem funkcjonalności bytowych - ocenił w sobotę nadbryg. Michał Kamieniecki, który odpowiada za zarządzanie kryzysowe w Stroniu Śląskim i w Lądku-Zdroju.

Efektem zakończenia naszych działań, żeby to było jasne, będzie to, że będziecie mogli dojechać do swoich mieszkań, natomiast drogi nie będą wyglądały tak jak przed katastrofą - mówił Kamieniecki, zwracając się do mieszkańców miast, gdzie odpowiada za zarządzanie kryzysowe.

Poinformował też, że do większości obiektów będzie doprowadzone zasilanie energii elektrycznej, a tam gdzie się to nie uda, dostęp do prądu zapewniony będzie dzięki agregatom. Podobnie woda bieżąca będzie przywrócona, a tam gdzie się tego nie uda zrobić, będzie zapewniony system dystrybucji wody.

Nie wszyscy będą mogli wrócić do domu, ale wszyscy będą mieli gdzie mieszkać - zapewnił. Chciałem, żeby to wybrzmiało, bo zakończy się w pewnym momencie etap kryzysowy, a po tym etapie, a w zasadzie równolegle, zaczyna się etap odbudowy. I on mam nadzieję będzie równie sprawnie przeprowadzony - dodał.

10:00

Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował w sobotę, że wstępne straty wskutek powodzi w woj. dolnośląskim szacowane są na 3 mld 655 mln zł. Zaznaczył, że dane te nie są ostateczne, bo część powiatów nadal walczy z żywiołem. Dane te obejmują 25 powiatów i dwa miasta na prawach powiatu.

09:54

Wojewoda lubuski Marek Cebula przedstawił podczas sobotniego posiedzenia sztabu kryzysowego raport strat ze Szprotawy, który otrzymał w piątek w godzinach wieczornych.

W Szprotawie, gdzie przeszła już fala powodziowa, zostało zalanych 11 budynków gospodarczych, 60 mieszkalnych, 12 przepompowni, 14 dróg, 3 zabytkowe mosty, 5 placów zabaw, 3 przystanie i jeden park - wyliczał wojewoda lubuski.

Te straty są spowodowane także podnoszeniem się wód gruntowych, to nie jest skutek jakiegoś masywnego przelania wody, ale też zniszczenia wynikające z wysokich wód gruntowych i zalania piwnic. To też są oczywiście straty powodziowe - mówił Donald Tusk.

09:35

"Potrzeba spokoju i organizacji. Żeby nie było sytuacji, gdzie na głowę zwalają się nam setki czy tysiące osób, które nie są przygotowane do niesienia pomocy" - mówił w RMF FM brygadier Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, odnosząc się do sytuacji na terenach dotkniętych powodzią. "Niesienie pomocy, która jest niezorganizowana, prowadzi do chaosu" - dodał Gość Krzysztofa Ziemca w RMF FM.

09:30

Sytuacja wymaga - w niektórych aspektach - nadzwyczajnych regulacji. Chcę, żebyśmy na wtorek na posiedzenie rządu mieli przygotowane propozycje ustawowe i uruchomili najszybszą możliwą ścieżkę - zapowiedział premier Donald Tusk podczas posiedzenia sztabu we Wrocławiu.

09:20

Lubuskie przygotowuje się na nadejście wysokiej fali. Przyjmiemy każdą ilość worków z piaskiem - powiedział na posiedzeniu sztabu wojewoda lubuski Marek Cebula.

Przekazał, że w Lubuskiem trwają intensywne prace na wałach związane z budowaniem umocnień i foliowaniem. Wały są w stanie takim, że wymagają jeszcze wzmocnienia - dodał wojewoda.

09:10

Drogi wodne w woj. zachodniopomorskim od poniedziałku będą zamknięte dla żeglugi - przekazała w sobotę prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska podczas sztabu kryzysowego.

Jak dodała, razem z wojskiem dokonano pełnej inspekcji wałów przeciwpowodziowych na granicznym odcinku rzeki Odry. To jest obszar, który jest w pierwszym miejscu narażony na przejście fali powodziowej. Nie ma sygnałów, żeby coś było nie w porządku, wszystko jest przygotowane - zaznaczyła prezes Wód Polskich.

09:05

Przesuwamy siły i środki na województwo lubuskie i zachodniopomorskie. Raporty, które odebrałem od komendantów wojewódzkich, nie mówią jednak o wielkim zagrożeniu - powiedział komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Odsyłamy siły z Zachodniopomorskiego, które były wcześniej w innych województwach i podmieniamy je siłami z woj. małopolskiego, śląskiego i innych lokalizacji w kraju - dodał komendant.

Feltynowski jako duży problem wskazał zapewnienie Głuchołazom wody pitnej. Dostarczono tam dziewięć "systemów do wody pitnej", która jest zdatna do spożycia dopiero po przegotowaniu. Trwa dalsze udrażnianie dróg, żebyśmy mogli wprowadzać normalne funkcjonowanie tego miasta - przekazał.

09:00

Władze Kłodzka zachęcają mieszkańców do szczepień przeciw tężcowi. Są one bezpłatne dla powodzian - relacjonuje Michał Radkowski, reporter RMF FM.
Tężec to poważna choroba zagrażająca życiu. Wystarczy niewielka rana i kontakt z wodą powodziową. Dlatego narażone są na nią szczególnie osoby porządkujące teren po przejściu żywiołu.

/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM
/ Michał Radkowski / RMF FM

08:52

Prawdopodobnie dzisiaj otworzymy jeden tor linii kolejowej Nysa - Prudnik - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że w ciągu kilkunastu godzin powinien zostać wprowadzony ruch wahadłowy na zamkniętym moście w Malerzowicach Wielkich.

08:44

Dyrektor IMGW Robert Czerniawski przekazał podczas posiedzenia powodziowego sztabu kryzysowego, że w Głogowie maksymalna wartość poziomu wody na Odrze - 710 cm - pojawi się w poniedziałek rano. To jest wzrost około metra od stanu obecnego. W Nowej Soli w poniedziałek po południu będziemy mieli wzrost o 180 cm od stanu obecnego - relacjonował.

W dalszym ciągu podtrzymuję twierdzenie, że Głogów i Nowa Sól znajdują się w stanie dość niepokojącym - podkreślił Robert Czerniawski.

Przypomniał też informację z piątku, że mniejsze wioski są w dalszym ciągu narażone na zagrożenie. Co dzisiaj było widać po Prawikowie, gdzie wiem, że zarządzono odejście od uszczelniania wałów (...). "Trzeba tym mniejszym miejscowościom się przyglądać i zwrócić na nie szczególną uwagę - dodał.

Dyrektor IMGW poinformował też, że fala kulminacyjna utrzymuje się około półtorej doby. Spadek jest powolny, on trwa kilka dni, zanim osiągnie stan poniżej stanu alarmowego - dodał.

Dyrektor IMGW powiedział, że pojutrze Wrocław powinien znaleźć się poniżej lub w okolicach stanu alarmowego.

08:39

W niektórych miejscach jesteśmy ciągle w środku akcji zapobiegawczej powodzi i ratunkowej - podkreślił premier Donald Tusk na rozpoczętym w sobotę rano we Wrocławiu posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego.

08:34

Jak się okazuje w Prawikowie koło Wołowa prawie nikt nie chciał się ewakuować. Ewakuację w piątek w nocy zarządził burmistrz Wołowa Dariusz Chmura.

Wał, który w Prawikowie przecieka, nie jest wałem pierwszym, lecz drugim i znajduje się 500 m od rzeki - powiedział komendant główny PSP nadbryg. Mariusz Feltynowski podczas sobotniego sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Powiedział, że we wsi "16 domów zasugerowano do ewakuacji, a 2 z nich się ewakuowały".

08:00

W sobotę we Wrocławiu o godz. 8.00 zebrał się sztab powodziowy z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska. Transmisja poniżej:

NA YWO | Udzia Premiera Donalda Tuska sztabie kryzysowym https://t.co/iBZco3AZ22

PremierRPSeptember 21, 2024

O godz. 13.00 ma się odbyć spotkanie z wojewodami w celu zebrania wstępnych szacunków strat i kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z odbudową dotkniętych tragedią miejsc. Ma w nim wziąć udział m.in. były szef MSWiA i europoseł Marcin Kierwiński. W piątek premier zapowiedział, że obejmie on funkcję pełnomocnika rządu ds. odbudowy po powodzi.

07:05

O sytuacji we Wrocławiu informował w faktach RMF FM o 7:00 reporter Jakub Rybski: Chociaż ten spadek poziomu wody jest ledwo zauważalny, to jednak wyraźnie widać, że ten nurt rzeki znacznie się uspokoił. A wraz z nurtem uspokoili się nieco mieszkańcy Wrocławia, którzy po tych dwóch dobach z falą kulminacyjną - mogą nieco odetchnąć z ulgą. Trzeba jednak pamiętać, że ta fala - chociaż jest spłaszczona, to jest bardzo długa, co oznacza, że zwiększa się czas zwiększonego poziomu wody. To cały czas niesie ryzyko uszkodzenia wałów i tutaj w okolicach Wrocławia w ciągu ostatnich dni doszło już do kilku przesiąków. W dorzeczu Odry stany alarmowe są przekroczone wciąż na ponad 30 stacjach hydrologicznych. W tym momencie tutaj w regionie najgorzej jest w Brzegu Dolnym. Poziom wody przekracza 950 cm, ale na szczęście wciąż jest jeszcze kilkadziesiąt cm zapasu, aby nie doszło do przelania - relacjonował z Wrocławia dziennikarz RMF FM.

07:00

Stany alarmowe zostały przekroczone na 31 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry i na jednej w dorzeczu Wisły, maksymalnie o 313 cm na stacji Brzeg Dolny na Odrze - poinformował w sobotę rano IMGW-PIB. Na 20 stacjach w dorzeczu Odry przekroczony został stan ostrzegawczy.

#imgwliveStan alarmowy zosta przekroczony na:-1 stacji hydrologicznej w dorzeczu Wisy, maksymalnie o 4cm na stacji PSZCZYNA-31 stacjach w dorzeczu Odry, maksymalnie o 313cm na stacji BRZEG DOLNY na OdrzeStan ostrzegawczy zosta przekroczony na:- 20 stacjach w dorzeczu Odry pic.twitter.com/8DWlx6iqNj

IMGWmeteoSeptember 21, 2024

06:50

O sytuacji hydrologicznej w południowo-zachodniej Polsce mówił w Faktach RMF FM Grzegorz Walijewski z IMGW:

Wezbranie z kulminacją mija Brzeg oraz Malczyce. Tam w tym momencie notowane są najwyższe stany. W Brzegu Dolnym one utrzymują się już od ponad doby, ale za chwilkę, około południa, zacznie tam woda opadać. W Malczycach też już kulminacja występuje od kilku godzin i w godzinach popołudniowych będzie powoli ten stan wody również opadał. Woda zbliża się do Ścinawy. Około południa dotrze tam. Maksymalna wartość będzie notowana przekroczeniem stanu alarmowego o ponad 2 metry. Następną stacją, na której będziemy obserwować przekroczenia stanów alarmowych będzie Głogów, ale to nastąpi dopiero w poniedziałek nad ranem - zapowiedział ekspert IMGW.

06:14

Wartość pomocy Caritas Polska dla powodzian wynosi już ponad 1,5 mln zł.

"W ramach zbiórki rzeczowej w ilościach hurtowych dla firm do tej pory udało się przekazać blisko 150 palet wody, 33 palety papieru toaletowego i ręczników kuchennych, ponad 30 palet konserw, blisko 90 tys. sztuk baterii, 8000 litrów środków do mycia, koce, pościel" - poinformowała Caritas Polska.

Przekazano, że wartość pomocy dla czterech najbardziej dotkniętych powodzią diecezji wyniosła ponad 1,5 mln zł. Wśród przekazanych darów jest m.in. 110 agregatów prądotwórczych, 300 osuszaczy, 1000 palników czy ponad 400 myjek ciśnieniowych 1500 łopat, 1000 szczotek, 300 grabi, 300 wiader, 200 taczek, 1100 butli turystycznych, 1000 palników, ponad 400 myjek ciśnieniowych - wymieniła organizacja.

05:40

W piątek wieczorem burmistrz Wołowa (Dolnośląskie) po konsultacji z wojskiem zarządził częściowo ewakuację we wsi Prawików (chodziło o "pracujących nad umocnieniem wału starego polderu oraz domostwa poniżej drogi"). "Na miejscu zostaje tylko wojsko" - poinformował burmistrz Dariusz Chmura.

05:10

Stan ostrzegawczy przekroczony został na 28 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry. "Ze względu na spłaszczony kształt fali powodziowej, a co za tym idzie, długi okres utrzymywania się wysokich stanów wody, zwiększa się ryzyko uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych i innych elementów ochrony przeciwpowodziowej" - podaje IMGW w komunikacie.

Kulminacja fali wezbraniowej z rzek Bóbr i Nysy Łużyckiej wystąpi wcześniej niż kulminacja na Odrze - zapowiedziano. Podkreślono, że kulminacje "nie nałożą się".

"W Malczycach fala kulminować będzie w najbliższych godzinach i utrzymywać przez cały dzień 21.09. przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2 m" - dodano. Przypomniano, że maksimum z 1997 r. wyniosło w Malczycach 892 cm.

#imgwlive 01:30|21.09W Malczycach fala kulminowa bdzie w najbliszych godzinach i utrzymywa przez cay dzie 21.09 przy przekroczonym stanie alarmowym o okoo 2 metry (H=795-815cm). Absolutne maksimum z 1997 roku w Malczycach wynosi 892cmhttps://t.co/b138bcNuir pic.twitter.com/ciac60FruD

IMGWmeteoSeptember 20, 2024

Jak podano, fala dotrze także do Ścinawy (przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2,5 m), w Głogowie kulminacja nastąpić ma w niedzielę 22 września (przy przekroczonym stanie alarmowym o ok. 2,5 m). W środku tygodnia kulminacja fali dotrze do Połęcka.

05:00

We Wrocławiu wody powoli opadają, fala powodziowa kulminuje w Brzegu Dolnym - poinformował w sobotę w nocy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Stany alarmowe zostały przekroczone na 35 stacjach hydrologicznych w dorzeczu Odry - dodał.

We Wrocawiu stany wody powoli opadaj. Aktualnie fala powodziowa kulminuje w Brzegu DolnymZgodnie z wczorajsz prognoz ponad 3m powyej stanu alarmowego. Stan wody ustabilizowa si na poziomie ok. 950cm, a w kolejnych godzinach bdzie stopniowo opada https://t.co/Kcfn3gTNDl pic.twitter.com/ONyQRvGDY5

IMGWmeteoSeptember 20, 2024

"W zlewniach dopływów górnej i środkowej Odry przewidywana jest przeważnie tendencja spadkowa stanów wody lub stabilizacja, odcinkami wahania wywołane głównie pracą urządzeń wodnych. Stany wody będą układały się na ogół w strefie wody wysokiej, odcinkami powyżej stanów umownych. Powolne wzrosty stanów wody prognozowane są na Baryczy oraz na Orli. W ujściowym odcinku Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Oławy, Kaczawy i Baryczy stany wody mogą wzrosnąć wskutek cofki od Odry" - wskazano.

TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ PIĄTKOWEJ RELACJI NA ŻYWO