Jutro rano będziemy mieli okazję podziwiać tzw. obrączkowe zaćmienie Słońca. Rozpocznie się ono tuż po świcie i potrwa 2 godziny. Zaćmienie będzie widoczne w całej wschodniej Europie, w tym i w Polsce. Na terenie naszego kraju zakryte zostanie ponad 80 proc. tarczy Słońca.
Najkorzystniejsze warunki do oglądania zaćmienia będą w okolicach przylądka Rozewie – mówi dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. I dodaje: W Warszawie Słońce wzejdzie o 4:22, faza częściowa zaćmienia zacznie się o 4:27, a maksymalna faza, wynosząca 84 proc., nastąpi o 5:24, gdy Słońce będzie na wysokości 6 stopni nad horyzontem. W Warszawie zaćmienie skończy się o 6:25.
Następne zaćmienie Słońca widoczne z Polski wystąpi 3 października 2005 roku, zaś kolejne o tak dużej fazie dopiero w 2011 roku.
Przypomnijmy. Do obserwacji zaćmienia można wykorzystać na przykład silnie zadymione szkło lub kawałek prześwietlonej kliszy fotograficznej. Bezpiecznym i efektownym sposobem obserwacji jest zrzutowanie obrazu Słońca, np. za pomocą zwykłej lornetki, na biały ekran (kartkę papieru) umieszczony za nią. Pod żadnym pozorem nie należy spoglądać na Słońce bezpośrednio lub przez instrument, który nie jest wyposażony w specjalne filtry.
Kiedy udać się na obserwację i jak wybrać najlepsze miejsce? Posłuchaj doktor Jadwigi Białej z olsztyńskiego planetarium:
Foto: NASA
18:45