Czy słońce szkodzi czy leczy? Lekarze i farmaceuci mają na ten temat wspólny pogląd - jeżeli chcemy się opalać, musimy chronić naszą skórę. Nie da się jednak ukryć, że Polacy nie są zwolennikami zdrowego opalania.
Dobre samopoczucie, witamina D, pięknie opalona skóra - oto jasne strony słońca. Są i ciemne - zbyt długie opalanie bez zabezpieczeń może powodować poparzenia, a nawet prowadzić do groźnych chorób skóry, z rakiem skóry włącznie.
A z sondażu OBOP-u wynika, że prawie 70 proc. z nas nie używa przed wyjściem na słońce żadnych kosmetyków. Niewielu zdaje sobie także sprawę, że o oparzenie słoneczne znacznie łatwiej w górach niż nad morzem.
I to nawet wtedy, gdy słońce skrywa się za chmurami. Lekarz TOPR-u, Sylweriusz Kosiński, wyjaśnia, że im wyżej nad poziomem morza, tym więcej promieni dociera do Ziemi. A jak chronią się przed słońcem górale? Posłuchaj:
A nad morzem? Jeśli idziemy na plażę - to koniecznie z kremem z filtrem. Najlepiej dwoma różnymi, do różnych części ciała. Do których części, jaki krem, wyjaśnia dermatolog, profesor Andrzej Kaszuba. Posłuchaj:
Szczególnie ważna jest ochrona dzieci przed szkodliwym działaniem słońca. W zasadzie dzieci do 3. roku życia nie powinny się opalać - mówi Alina Czekala, farmaceutka.
Dodajmy jednak, że mimo niepokojących wyników sondaży, coraz częściej - jak twierdzą farmaceuci - pytamy w aptekach o kremy ochronne do opalania, właśnie z wysokimi filtrami.