Nikt nie musi nas przekonywać, że geny decydują o naszej skłonności do zapadania na różne choroby. Nie zaskoczy nas też informacja, że mutacje pewnych konkretnych genów wpływają na zagrożenie chorobami nowotworowymi czy chorobami serca. Co jednak ciekawe, zdaniem naukowców odpowiadają za to m. in. modyfikacje naszego zmysłu smaku.
Jak to możliwe? Odpowiedź sugerowana przez opublikowane właśnie wyniki jest prostsza niż można się spodziewać i intuicyjnie łatwa do zaakceptowania.
Sposób odczuwania smaku jest uwarunkowany genetycznie. Od tego zależy m.in. wrażliwość na niektóre smaki, szczególnie gorzki. Osoby, które odczuwają gorzki jako bardzo nieprzyjemny, mają tendencję do unikania w swej diecie składników o takim właśnie smaku, np. niektórych warzyw. Jak potwierdzają badania, wśród odrzucanych potraw są często takie, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie i pomagają zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów.
Co ciekawe – osoby o podwyższonej wrażliwości na smaki rzadziej zapadają na choroby serca. To dlatego, że nie mają skłonności do przesładzania pokarmów, nie lubią też nadmiaru tłyszczu.
Zdajemy sobie sprawę ze znaczenia dobrego smaku. Okazuje się, że równie duże, albo nawet większe, ma dla na coś, co wkrótce może być nazwane „zdrowym smakiem”.
09:00