Co najmniej trzy miliony mężczyzn w Polsce cierpi na zaburzenia erekcji - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Ze specjalistycznej pomocy korzysta tylko co ósmy z nich.

REKLAMA

Pacjenci zmagający się z tym problemem mają często nadciśnienie, cukrzycę czy miażdżycę, czyli schorzenia organiczne powodujące, że dochodzi do dysfunkcji w zakresie erekcji. Najczęściej są to pacjenci po 50. roku życia. Ale problem dotyczy już mężczyzn w wieku od 20 do ponad 70 lat - mówi w rozmowie z RMF FM urolog, doktor Michał Filipek.

Do najczęstszych przyczyn zaburzeń erekcji należą przyczyny psychogenne takie jak depresja. Inne aspekty psychologiczne wpływające na ten problem to obawy przed stosunkiem seksualnym czy osobowość neurotyczna mężczyzny - dodaje doktor Filipek.

Lekarze zwracają uwagę na to, że problem zaburzeń erekcji może pojawić się na każdym etapie życia dojrzałego mężczyzny. Do powstania lub nasilenia się tej dysfunkcji mogą prowadzić nałogowe palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu.

(abs)