W mózgach osób uzależnionych od internetu zachodzą zmiany zbliżone do tych, które można zaobserwować u alkoholików oraz narkomanów - podaje BBC. Jak wykazali chińscy naukowcy, uszkodzone są przede wszystkim połączenia włókien nerwowych odpowiedzialne za emocje.
Profesorowie z Chińskiej Akademii Nauk przeskanowali mózgi 35 mężczyzn i kobiet od 14 do 21 roku życia. U siedemnastu osób, u których stwierdzono zaburzenia związane z uzależnieniem od internetu, rezonans magnetyczny wykazał zmiany w istocie białej mózgu. Szczególnie uszkodzone zostały połączenia włókien nerwowych, odpowiedzialne za emocje, procesy decyzyjne oraz samokontrolę.
Gunter Schumann z Instytutu Psychiatrii w londyńskim King's College, wykazał ponadto, że o podobnych zmianach można mówić również w przypadku osób nałogowo grających w gry video.
Naukowcy uważają wyniki badań za przełomowe, ponieważ udowadniają, że do zmian neuronowych w białej istocie mózgu zachodzi nie tylko u osób uzależnionych od substancji chemicznych, ale również u tych, u których uzależnienie ma charakter behawioralny, jak np. w przypadku nałogu internetowego. Dodają jednak, że konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań, które potwierdzą przełomowe wnioski chińskich naukowców.
Uzależnienie od internetu uważane jest za chorobę kliniczną, która polega na kompulsywnym i niekontrolowanym korzystaniu z sieci Web. Według naukowców, najnowsze odkrycie umożliwi w przyszłości zastosowanie innowacyjnych metod leczenia uzależnień.