Naukowcy z University of California w Berkeley odkrywają kolejne tajemnice nałogów. Ich badania pokazują, jak nieprawidłowe działanie dwóch rejonów mózgu może wpędzić człowieka w uzależnienie od papierosów, alkoholizm, hazard, czy nawet kleptomanię. Piszą o tym w najnowszym numerze czasopisma "Nature Neuroscience".

REKLAMA

Badacze z Kalifornii twierdzą, że mają w tym udział dwa rejony mózgu, kora oczodołowo-czołowa i przednia kora zakrętu obręczy. O obu z nich wiadomo, że są istotne dla procesów podejmowania decyzji.

W Berkeley badano aktywność mózgu makaków, małp, które podejmują decyzję w podobny sposób, jak człowiek. Pokazywano im rozmaite obrazki i nakłaniano do wybierania tych, które dawały im największe szanse na przysmak. Gra sprawdzała ich umiejętność oceny zysków, kosztów i ryzyka.

Na podstawie wyników tych badań odkryto, ze kora oczodołowo-czołowa pomaga makakom rozróżnić decyzje ważne od błahych. W przypadku człowieka byłyby to na przykład decyzje w sprawie wyboru studiów albo wyboru, czy na obiat zjemy pizzę czy pierogi.

Przednia kora zakrętu obręczy odpowiada z kolei za to, że zauważamy i pamiętamy konsekwencje decyzji błędnych, co pomaga nam w przyszłości ich nie powtarzać. Zdaniem psychologów nieprawidłowe działanie tych rejonów sprawia, że nie jesteśmy w stanie wyjść z nałogu i wciąż podejmujemy błędne decyzje.

Teraz, gdy to wiemy, lekarze będą w stanie skuteczniej nam pomóc, a my sami... cóż, będziemy lepiej wiedzieli, gdzie puknąć się w czoło.