Niemal wszystkie drogi krajowe i większość wojewódzkich są przejezdne. Warunki jazdy są jednak ciągle bardzo złe. Najgorsza sytuacja panuje nadal na Podkarpaciu i w Małopolsce. Od 8 rano na drogach 10 województw obowiązuje zakaz poruszania się samochodów o masie powyżej 12 ton.
Warunki pogodowe w Małopolsce znacznie się poprawiły co nie znaczy, że z Krakowa można wyjechać w każdym kierunku bez problemu. Nadal nieprzejezdna jest droga Słomniki-Koszowice oraz Skawina-Kalwaria Zebrzydowska. Zasypane i oblodzone są prawie wszystkie drogi powiatowe i gminne. Tam trzeba bardzo uważać. Policja wstrzymuje ruch w kierunku Miechowa i Kielc - wszystko z powodu fatalnych warunków w okolicach Wodzisławia w województwie świętokrzyskim. Udało się natomiast odśnieżyć drogę Kraków-Olkusz. Trzeba jednak pamiętać, że jezdnia jest biała i w kilku miejscach jedziemy jednym pasem. Droga numer 4 w kierunku wschodnim na Tarnów jest czynna w obu kierunkach. Przejezdna jest już Zakopianka. Nawierzchnia jest co prawda biała, ale na podjazdach droga jest posypana, a miejscami drogowcom udało się nawet usunąć z nich śnieg. Natężenie ruchu jest tam dość duże, ale na razie samochody nie stoją w korku - w ciągu około trzech godzin można dotrzeć spod Tatr do Krakowa. Bardzo trudne warunki jazdy panują na płatnym odcinku autostrady Katowice-Kraków. Droga jest przejezdna, ale pokryta warstwą rozjeżdżonego śniegu i błota. Drogę Kraków-Olkusz patrolował z helikoptera nasz reporter Witold Odrobina. Posłuchaj jego relacji z godziny 10:30:
W kujawsko-pomorskiem przejezdne są wszystkie drogi krajowe. Na kilku drogach wojewódzkich wciąż przejazd tarasują zaspy, ale zostaną one prawdopodobnie usunięte do południa. Bardzo poprawiła się sytuacja na drogach Warmii i Mazur. Główne drogi regionu, "siódemka" Gdańsk-Warszawa, "szesnastka" Grudziądz-Augustów i "piętnastka" z Olsztyna do Torunia są przejezdne. Gorzej jest na drogach wojewódzkich, gdzie w trzech miejscach wciąż przejazd jest niemożliwy. Dotyczy to dróg lokalnych w rejonie Grudziądza oraz także w sąsiedztwie granicy z regionem warmińsko-mazurskim. Do pomocy przy odśnieżaniu zasypanych tras skierowano wojsko. Trzy czwarte miejscowości w województwie świętokrzyskim jest odciętych od świata. Prądu nie ma kilkaset rodzin, szczególnie na południu regionu. Mimo całonocnej pracy drogowców odkopywanie dróg idzie bardzo wolno. Od wczoraj mieszkańcy Krajna nie mają możliwości dojazdu do swojej miejscowości. Wyprawa po chleb przez kilkumetrowe zaspy do najbliższego sklepu w Górnie zajmuje kilka godzin.
Bardzo trudne warunki jazdy utrzymują w lubelskiem. Główne szlaki komunikacyjne są co prawda przejezdne, ale większość dróg niższego standardu utrzymania od wczoraj jest nieprzejezdna. Poprawiła się sytuacja na drogach wojewódzkich, ale wciąż nieprzejezdnych jest 18 odcinków tych dróg o łącznej długości ok. 225 km. Nieprzejezdne pozostawały m.in. trasy Garbów-Niemce-Jawidz, Cyców-Staw, Janki Dolne-Dorohusk, Tarnawa-Stara Wieś, Piaski-Piotrków. Podobnie było na drogach lokalnych – większość kursów PKS została skrócona, a cześć odwołana. W Wielkopolsce drogi są przejezdne, w Kępnie trwa poszerzanie, odblokowanego wczoraj po zasypaniu, odcinka drogi krajowej nr 11. W Pomorskiem wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie są przejezdne. Utrudnienia można spotkać na drogach lokalnych w rejonie Bytowa i Człuchowa. Na Opolszczyźnie przejezdne są wszystkie drogi krajowe. Warunki są jednak bardzo trudne, a sytuacja na drogach zmienia się z godziny na godzinę. Najgorzej jest na sześciu odcinkach dróg wojewódzkich: pomiędzy Olszową a Kędzierzynem-Koźlem, Strzelcami Opolskimi do Gogolinem i Olesnem a Bycznyną. Drogowcy informują nawet o 2-, 3-metrowych zaspach! Bez większych problemów można przejechać trasą A-4 w okolicach Góry św. Anny. Na drogach województwa zachodniopomorskiego panowały dość dobre warunki jazdy. Wszystkie drogi wojewódzkie są przejezdne.
Na Podkarpaciu krajowe drogi są przejezdne, a 12 dróg wojewódzkich nieprzejezdnych – w Bieszczadach i Beskidzie Niskim: nr 889 Wysoczany-Sieniawa, nr 897 Komańcza-Moszczaniec, 887 Szklary-Daliowa, 989 Lutcza-Żyznów, nr 992 Krempna-Grab-Ożenna, nr 884 Dynów-Domaradz, nr 986 Wielopole Skrzyńskie-Wiśniowa, nr 993 Nowy Żmigród-Folusz i nr 897 Wetlina-Ustrzyki Górne. W rejonie północno-wschodnim województwa nieprzejezdnych jest pięć odcinków dróg wojewódzkich: nr 863 Cieszanów-granica województwa, nr 864 Lubliniec-Żuków, nr 885 Hermanowice-Malhowice i nr 881 Kańczuga-Żurawica. 1250 gospodarstw pozostaje bez prądu. Ponad połowa kursów PKS została zawieszona, a kolej lokalna działa bez opóźnień. W 17 gminach i jednym powiecie zawieszono zajęcia lekcyjne.
Większość głównych dróg woj. śląskiego jest przejezdna. Z utrudnieniami należy liczyć się m.in. na krajowej "jedynce", łączącej Katowice z Warszawą i Łodzią (w okolicach Radomska) oraz na drodze nr 45 prowadzącej z Raciborza do granicy w Chałupkach. Najwięcej odcinków lokalnych dróg jest nieprzejezdnych w powiecie częstochowskim. Nadal odcięte od świata są tam 23 miejscowości. W powiecie tarnogórskim są kłopoty z dowozem żywności do miejscowości Łubki i Jelina w gminie Zbrosławice. Nie da się przejechać przez ok. 80 proc. dróg powiatowych w powiecie kłobuckim; nieprzejezdna jest tam również droga wojewódzka nr 494 i droga krajowa nr 42 na odcinku Parzymiechy-Grabarze. W powiecie lublinieckim nieprzejezdna jest droga krajowa nr 46 w miejscowości Pawonków oraz wiele odcinków dróg lokalnych. Nieprzejezdne są niektóre odcinki dróg wojewódzkich w powiecie myszkowskim, m.in. Myszków-Siewierz i Koziegłowy-Gniazdów. Podobnie jest na większości dróg lokalnych. Śnieżyce wyrządziły duże straty na Wybrzeżu Środkowym. We wsi Głobino koło Słupska runął - pod naporem śniegu - dach hali gimnastycznej. W Pogorzelicach niedaleko Lęborka, przez silny wiatr zapalił się pociąg osobowy. Na szczęście w obu wypadkach, nikt nie został ranny. Posłuchaj relacji reportera RMF Adama Kasprzyka:
W łódzkiem nieprzejezdne są dwie trasy krajowe i trzy wojewódzkie. Wahadłowo odbywa się ruch na drodze nr 8 (Warszawa-Wrocław) pomiędzy Piotrkowem a Bełchatowem. Nieprzejezdne są trzy drogi wojewódzkie: nr 491 Działoszyn-Częstochowa, 480 Wieluń-Szczerców oraz 716 Baby-Rokiciny. Odwołano też kilka pociągów do Warszawy i z powrotem. Od ósmej rano na drogach 10 województw obowiązuje zakaz ruchu ciężarówek powyżej 12 ton. Rozporządzenie dotyczy województw: dolnośląskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i podkarpackiego. Zakaz obowiązuje do dowołania.
Według IMiGW, przez najbliższych kilka dni nie będzie dużych opadów śniegu. Lokalne zawieje i zamiecie możliwe są tylko w województwach północno- wschodnich. Będzie za to bardzo zimno - od minus 24 stopni na wschodzie, minus 20 w centrum do minus 12 stopni na Pomorzu.
foto RMF
13:00