Mózg osób, cierpiących na migreny, wykazuje różnice w porównaniu z mózgiem osób, które nie mają podobnych dolegliwości - donoszą naukowcy z Massachusetts General Hospital w Bostonie. Ich badania wykazały takie różnice w obrębie obszaru mózgu, odpowiedzialnego za odbiór bodźców czuciowych, w tym bólu.

REKLAMA

Jak donosi na swoich łamach czasopismo "Neurology", u osób miewających migreny zauważono nieco grubszy obszar tak zwanej kory somatosensorycznej. Różnica sięgała nawet 20 procent.

Zdaniem autorów badań, powtarzające się ataki migreny mogą być wynikiem zmian strukturalnych mózgu. Może się jednak okazać, że przerost tego obszaru kory mózgowej jest skutkiem, a nie przyczyną choroby. Migrena często pojawia się już w dzieciństwie, zmiany budowy mózgu mogą być wynikiem długoletniego nadmiernego pobudzania tego rejonu.

Wyniki tłumaczą też, dlaczego migrenie mogą towarzyszyć innego rodzaju zaburzenia, w tym ból pleców, ból szczęki, czy alodynia, kiedy skóra jest tak wrażliwa, że nawet delikatne dotkniecie może sprawiać poważne cierpienie.