Naukowcy na tropie kolejnych tajemnic pamięci. Badacze z Francji i Kanady odkryli, w którym rejonie mózgu zapamiętujemy informacje o kontaktach z innymi ludźmi. Być może to odkrycie pozwoli na przykład w terapii autyzmu.

REKLAMA

Są nadzieje, że poznanie tego mechanizmu umożliwi lepsze zrozumienie chorób, które zaburzają kontakty z innymi ludźmi, takich jak schizofrenia czy autyzm. Być może to droga

do jakiejś formy terapii. Badacze z Paryża i Montrealu analizowali aktywność mózgu u 17 osób, które poddawano testom pamięciowym. Ich przedmiotem były albo obrazki z motywami przyrodniczymi, albo zdjęcia pokazujące ludzi i relacje między nimi.

Okazało się, że do zapamiętywania sytuacji społecznych używamy innego obszaru mózgu niż wtedy, gdy zapisujemy w pamięci na przykład krajobrazy. Ten obszar to przyśrodkowa kora przedczołowa. Wcześniej, ci sami naukowcy potwierdzili, że ten obszar mózgu odpowiada za nasze poczucie indywidualności. Badacze są przekonani, że umiejętność zapamiętywania emocji i reakcji ludzi w codziennych kontaktach ma szczególne znaczenie dla naszej zdolności do życia w społeczeństwie.