O tym, że poziom glukozy we krwi decyduje między innymi czy i kiedy jesteśmy senni, nikogo nie trzeba przekonywać. Naukowcy z Manchesteru odkryli właśnie mechanizm, który o tym decyduje. Ta zależność od glukozy ma dla nas podstawowe znaczenie.

REKLAMA

To jeden z mechanizmów przetrwania. Dzięki niemu mózg budzi nas, gdy jesteśmy głodni i skłania do poszukiwania żywności. Na tej samej zasadzie po obfitym posiłku mamy ochotę zapaść w drzemkę. Teraz wiemy już, jak cząsteczki glukozy blokują pewną klasę neuronów, wytwarzających białka zwane oreksynami, które regulują stany senności i czuwania.

To proces niezwykle czuły i precyzyjny, który ma zapewnić właściwe dostawy glukozy do mózgu. Biorąc pod uwagę, że oreksyny mają istotne znaczenie także na przykład dla procesów uczenia się, czy popadania w nałogi, możemy mieć nadzieję, że nowe wyniki badań będą w stanie podpowiedzieć nam, kiedy i ile jeść, by jak najbardziej efektywnie pracować. A być może także, jak kierować swoim życiem, by ciągle nie biegać do lodówki.