Naukowcy z Binghamton University i University College London dokonali czegoś, co wydawało się niemożliwe. W swojej publikacji na łamach "The Oxford Handbook of Women and Competition" dowiedli, że kobieta, którą niewierny mężczyzna zostawia dla innej na dłuższą metę wychodzi na tym lepiej, niż jej rywalka. Taki wniosek to owoc analizy internetowej ankiety, w której anonimowo wzięło udział 5,705 osób z 96 krajów. Autorzy pracy awizują ją jako najszersze do tej pory badanie procesu rozpadu związków.

Stawiamy tezę, że kobieta, która traci swojego partnera na rzecz innej, musi przejść okres pewnego żalu i rozczarowania, ale wyjdzie z tej sytuacji bogatsza w doświadczenie, które pomoże jej na przyszłość unikać mężczyzn, na których nie można polegać. Na dłuższą metę okaże się zwycięska - przekonuje pierwszy autor pracy, Craig Morris z Binghamton University. Tymczasem 'ta druga' jest teraz w związku z mężczyzną, o którym wiadomo już, że jest zdolny do zdrady i oszustwa. To na dłuższą metę porażka - dodaje Morris.

Dotychczasowe badania koncentrowały się raczej na krótkoterminowych skutkach rozstania, psycholodzy tym razem postanowili sprawdzić, co wynika z nich po dłuższym czasie. W anonimowej, internetowej ankiecie zadawali pytania na temat różnic dotyczących przeżywania zdrad i rozstań w różnych kulturach i różnym wieku. Próbowali uzyskać odpowiedzi na pytania o wpływ takich przeżyć nie tylko na życie uczuciowe, ale i inne aspekty osobistego rozwoju.

Jesteśmy stworzeni do poszukiwania i utrzymywania związków z drugą osobą, to naturalne, że musieliśmy wykształcić także mechanizmy reagowania na sytuację, w której związek nagle się kończy. Musieliśmy nauczyć się z tym żyć - przekonuje Morris. Statystyki pokazują, że ponad 85 procent z nas przeżyje coś takiego przynajmniej raz w życiu - mówi autor pracy.

Dane, które zebrano wskazują zdaniem autorów publikacji na to, że o ile silne, negatywne emocje i uczucie żalu dominują w pierwszym okresie po rozstaniu, z czasem kobiety znajdują w takich przeżyciach motywację do rozwoju i doświadczenie, które pomaga unikać podobnych sytuacji na przyszłość.

(dp)