Superksiężyc to potoczna nazwa Księżyca w pełni. W sierpniu będziemy mogli go zobaczyć aż dwa razy, choć pełnia najczęściej zdarza się co 2,7 roku. Do oglądania tego niezwykłego zjawiska zachęca m.in. Buzz Aldrin - kosmonauta, który brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu w 1969 roku.

"W rzeczywistości wiedza i legendy o sierpniowym Księżycu są zakorzenione w wielu kulturach, obchodzone z powodu swojej jasności, związków z mitologią, a w niektórych latach zrównuje się z czasem igrzysk olimpijskich" - napisał na Twitterze Buzz Aldrin.

Jak dodał, "dla osób, nad którymi niebo będzie bezchmurne, Superksiężyc w sierpniu może być widokiem w zasięgu wzroku".

Superksiężyc. Kiedy będzie można go zobaczyć?

Jak wyjaśnia Karol Wójciki, dziennikarz naukowy i prowadzący bloga "Z głową w gwiazdach", "Srebrny Glob będzie górował wyjątkowo nisko nad horyzontem - w centralnej Polsce będzie to zaledwie 15 stopni nad horyzontem".

"Wschodu Księżyca powinniście spodziewać się ok. 30 minut po zachodzie Słońca. W każdym miejscu kraju to nieco inna godzina. U mnie w pod Warszawą nastąpi to ok. 20:56. Azymut wschodu Księżyca to dziś 128 stopni, a więc trzeba spoglądać na południowy-wschód. Wschód 30 minut po zachodzie Słońca to akurat przyzwoite warunki, na próbę jego zaobserwowania - spróbujcie" - podkreśla Wójcicki.

Dodaje, że "pełnia otwiera nam drogę do niesamowitego maksimum roju Perseidów, które już za 12 dni - zaledwie cztery dni przed najbliższym nowiem".

Księżyc Jesiotrowy i Niebieski Księżyc

1 sierpnia (po godzinie 20) będziemy mogli zobaczyć Księżyc Jesiotrowy (Sturgeon Moon).

31 sierpnia (po godzinie 3 w nocy; w Stanach Zjednoczonych - 30 sierpnia), ukaże się nam Księżyc Niebiecki (Blue Moon).