W krainie czarów Pabla Picassa - pod takim hasłem zorganizowana została w Paryżu wielka wystawa immersyjna arcydzieł tego najsławniejszego artysty XX wieku, która przyciąga tłumy turystów i mieszkańców francuskiej stolicy. Przekonał się o tym nasz paryski korespondent Marek Gładysz.
Dzięki tej immersyjnej wystawie w paryskim centrum ekspozycyjnym o nazwie Pracownia Świateł (Atelier des Lumières) widzowie mają wrażenie, że wprost wchodzą do obrazów Pabla Picassa. Powiększone postaci i elementy dekoracyjne z obrazów tego hiszpańskiego mistrza pędzla nabierają życia, bo są wyświetlane w ciągłym ruchu przy dźwiękach muzyki na ścianach opuszczonej hali fabrycznej, na podpierających sufit kolumnach, a nawet na posadzce.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
To wyjątkowo udana, olbrzymia wystawa. To równie ciekawe, jak oglądanie oryginałów obrazów. Tu wszystko jest powiększone, lepiej widać każdy szczegół - tłumaczy korespondentowi RMF FM Markowi Gładyszowi 38-letnia paryżanka Veronique.
Pablo Picasso (1881-1973) był jednym z najważniejszych artystów XX wieku, a jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój sztuki nowoczesnej. Jego styl ewoluował przez całe życie, obejmując różne okresy, eksperymenty i techniki.
Zafascynowany rzeźbą afrykańską i twórczością Paula Cézanne'a, Picasso zaczął eksperymentować z formą i perspektywą. W 1907 roku namalował przełomowe "Panny z Awinionu", które zapoczątkowały kubizm. Wspólnie z Georges'em Braque'iem rozwijał ten styl, tworząc obrazy o geometrycznych kształtach i rozbitych formach, np. "Portret Ambroise’a Vollarda" (1910).
Pod wpływem surrealizmu jego twórczość stała się bardziej emocjonalna i ekspresyjna. W 1937 roku namalował "Guernicę" - jedno z najsłynniejszych dzieł w historii sztuki, będące protestem przeciwko bombardowaniu miasta Guernica w czasie wojny domowej w Hiszpanii.
Picasso pozostał aktywny do końca życia, pozostawiając po sobie ogromną spuściznę artystyczną. Zdaniem większości specjalistów, jego twórczość nie tylko zrewolucjonizowała malarstwo, ale także wpłynęła na rzeźbę, grafikę i inne dziedziny sztuki.