Odzyskana "Żydówka z pomarańczami" czy odrestaurowana "Bitwa pod Grunwaldem" w Muzeum Narodowym, staromiejskie piwnice i spacer śladami Rzeckiego - to niektóre atrakcje, które przyciągnęły tysiące miłośników nocnego zwiedzania podczas Nocy Muzeów w Warszawie.

REKLAMA

W sobotni wieczór główne i reprezentacyjne ulice miasta: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat czy też uliczki Starego Miasta pełne były zwiedzających. To efekt otwarcia się na nocne zwiedzanie ponad 200 warszawskich instytucji: nie tylko muzeów, ale także specjalnie otwartych na tę okazję instytucji państwowych jak Pałac Prezydencki, parlament i kancelaria premiera.

Nocni goście mogli także do późnej nocy brać udział w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez stołeczne klubokawiarnie, biblioteki i centra kultury. Jednak tłumy były mniejsze niż w ub.r. Niektóre z imprez - z braku chętnych - zostały odwołane, np. wycieczka śladami Janusza Korczaka.

W stołecznym Muzeum Narodowym wiele osób swoje kroki najpierw skierowało do sali, w której wisi "Bitwa pod Grunwaldem". Oblężona też była salka, w której przez 10 dni pokazywane były dzieła odzyskane ze strat wojennych m.in. "Żydówka z pomarańczami" Aleksandra Gierymskiego, "Przed polowaniem w Rytwianach" i "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" Juliana Fałata, "Portret Laszczki" Józefa Mehoffera, "Murzynka" Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej. Zwiedzających interesowały zarówno proces odzyskiwania, jak i odnawiania dzieł.

Dzieła, które odzyskano w ostatnim roku ze strat wojennych i te, których od czasu ich utracenia ciągle nie można odnaleźć prezentowano podczas wirtualnego pokazu Muzeum Utraconego - internetowej galerii utraconych dzieł polskiej kultury przed Pałacem Prezydenckim. W latach 1939-45 Polska straciła 70 proc. materialnego dziedzictwa kultury.

Nie tylko muzea...

Fani francuskiego zespołu "Deep Forest", łączącego muzykę elektroniczną z etniczną, wysłuchali w sobotę w Łazienkach Królewskich w Warszawie utworów z najnowszej płyty zespołu pt. "Deep Africa". Koncert odbył się w ramach Nocy Muzeów.

Noc Muzeów w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy rozpoczął spacer ścieżką literacką "Lalki" Bolesława Prusa wiodący przez okolice związane z jednym z jej głównych bohaterów Ignacym Rzeckim. Pod pomnikiem Syrenki na Rynku Starego Miasta zgromadziło się wielu warszawiaków, których po zakątkach związanych ze starym subiektem oprowadził pomysłodawca ścieżki Paweł Waszak.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się otwarte dla zwiedzających, niedawno wyremontowane staromiejskie piwnice, do których kolejka wiła się niemal do wylotu ul. Świętojańskiej. To pierwsza możliwość zwiedzenia mających blisko 1 tys. mkw. staromiejskich piwnic, gdzie można m.in. zobaczyć oryginalne sklepienia z cegieł i kamieni oraz zachowane fragmenty starej ceglanej posadzki z różnych okresów, najstarsze nawet XV wieku.

Wielu odwiedzających Muzeum Historii Polski z zaciekawieniem obserwowało spektakl "James Watt i jego maszyna parowa". W ogrodzie przy siedzibie muzeum mogli także zagrać w cymbergaja, zośkę oraz planszową grę "rowerową". Warszawiacy sprawdzali swe siły w wyścigu kolarskim z przeszkodami "Tour de Varsovie".

Noc w Instytucie Pamięci Narodowej

Główną propozycją IPN w Noc Muzeów była prezentacja w siedzibie instytutu dokumentów pokazujących, jak w PRL służba bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.

Odwiedzający mogli poznać m.in. funkcjonowanie esbeckich procedur dotyczących tzw. zabezpieczania meczów piłkarskich, do czego mobilizowano spore siły milicji. Pracownicy instytutu prezentowali dokumenty bezpieki, akta paszportowe znanych piłkarzy, m.in. Kazimierza Deyny, akta z olimpiady w Moskwie w 1980 r. oraz dokumenty o kryptonimie "Mexico" dotyczące pobytu polskiej drużyny na mistrzostwach świata w Meksyku w 1986 r. Pokazywano także tajny meldunek dotyczący "znieważenia flagi państwowej ZSRR" przez kibica Rakowa Częstochowa w 1987 r.

Po raz kolejny ogromnym zainteresowaniem cieszyły się miejsca związane z funkcjonowaniem najwyższych polskich władz: Pałac Prezydencki, kancelaria premiera oraz Sejm i Senat.

Noce Muzeów popularne w całej Europie

Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r., w 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast Europy. Głównym celem tej imprezy, odbywającej się pod patronatem Europejskiej Rady Europy, jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów i prezentowanej przez nie sztuki oraz publiczności.

Noc Muzeów już od 2003 r. odbywa się również w Polsce i z roku na rok do organizacji tego wydarzenia przystępuje coraz więcej miast. Muzea i galerie przygotowują specjalne wystawy i wydarzenia, które cieszą się ze strony fanów Nocy Muzeów bardzo dużym zainteresowaniem.

Zamek w Lublinie / Krzysztof Kot / RMF FM
Zamek w Lublinie / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM
Kaplica Świętej Trójcy / Krzysztof Kot / RMF FM