Ponad dwieście instytucji będzie czekać na zwiedzających w nocy z soboty na niedzielę w Warszawie. Podczas Nocy Muzeów w stolicy będzie można zwiedzić między innymi Muzuem Narodowe, Muzeum Powstania Warszawskiego czy Dziedziniec ASP i Łazienki Królewskie.

REKLAMA

Tegoroczna Noc Muzeów, w 100 miejscowościach w Polsce, może przyciągnąć nawet milion zwiedzających. Najwięcej placówek - 204 - otworzy drzwi w Warszawie. Będą to głównie muzea, ale także galerie, biblioteki, domy kultury, kościoły, Pałac Prezydencki, Belweder i niektóre ministerstwa.

W Noc Muzeów zaangażował się także Instytut Pamięci Narodowej. Propozycja IPN dla zwiedzających to np., w związku ze zbliżającym się Euro 2012, prezentowanie - w głównej siedzibie Instytutu przy ul. Towarowej - dokumentów pokazujących, jak w PRL służba bezpieczeństwa śledziła i pilnowała sportowców, zwłaszcza piłkarzy.

Chodzi nie tylko o tzw. zabezpieczanie meczów piłkarskich, do czego mobilizowano spore siły milicji. Także o inwigilację - np. akta o kryptonimie "Mexico", dotyczące pobytu polskiej drużyny na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 roku. Będzie można zobaczyć także fotografie z meczu piłkarskiego Lechia - Juventus, rozegranego w 1983 roku w Gdańsku, na którym był Lech Wałęsa.

Oto lista wybranych atrakcji, które będzie można odwiedzić w Warszawie:

1. Muzeum Narodowe - Lady Gaga i dzieła odzyskane.

Po dziesięciu miesiącach przygotowań odnowione Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera się dla publiczności. Można zwiedzać trzy zaaranżowane na nowo galerie stałe oraz nową wystawę "Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi". W czasie Nocy Muzeów będzie można m.in. posłuchać koncertów w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej i zobaczyć dzieła niedawno odzyskane - m.in obrazy Fałata i Gierymskiego.

2. Muzeum Powstania Warszawskiego - Kino Plenerowe.

W sobotę od 20.30 w muzeum stanie kino plenerowe. Na dziedzińcu odbędą się projekcje wybranych odcinków "Stawki większej niż życie".

3. Fotoplastikon Warszawski - najsłynniejsze zabytki i kataryniarze na żywo.

W stuletnim, zabytkowym fotoplastikonie można zobaczyć wystawę "Cuda świata. Stereoskopowa podróż po najsłynniejszych zabytkach architektury światowej". To zaproszenie na niezwykłą podróż po 47 cudach architektury światowej. W atmosferę z przedwojennej Warszawy wprowadzą zwiedzających szlagiery grane na żywo przez warszawskich kataryniarzy. Niezwykłe trójwymiarowe fotografie przedstawiają największe osiągnięcia ludzkości w dziedzinie budownictwa i architektury. Monumentalne zabytki starożytności tj. Piramida w Gizie czy Koloseum w Rzymie, będące uosobieniem piękna smukłe wieże znanych europejskich świątyń tj. Katedra Notre Dame, Katedra w Kolonii czy rozpoznawalne niemal dla wszystkich wspaniałe budynki XIX i XX wieku tj. Empire State Building i wieża Eiffla.

4. Muzeum Historyczne - spacer śladami bohaterów "Lalki"

W sobotę o 18.00 zacznie się spacer ścieżką literacką "Lalki", zbiórka przy pomniku Syrenki na Rynku St. Miasta. W muzeum można oglądać wystawę czasową "Bolesław Prus". Będzie też czytanie fragmentów "Lalki" , premierowe zwiedzanie zabytkowych piwnic MHW oraz "Coś dla pani, coś dla pana", czyli prezentacja galanterii sklepu Wokulskiego.

5. Dziedziniec ASP i Łazienki Królewskie - Barwy dźwięków zespołu Deep Forest

Ogromny obraz inspirowany muzyką grupy Deep Forest powstanie w Noc Muzeów na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych. Na dziedzińcu warszawskiej ASP rozstawione zostanie 25 m2 płótna i kilkanaście litrów farby. Każdy, kto się tam pojawi, może dać upust swojej twórczej fantazji malując obraz do dźwięków Deep Forest. Ich muzyka nazywana jest często etniczną elektroniką. Wydarzenie to jest bezpośrednio związane z rozpoczynającym się o godzinie 21 koncertem zespołu w Łazienkach Królewskich.

Większość placówek będzie czynna w Noc Muzeów w Warszawie do godziny 1, w niektórych przypadkach do ostatniego gościa. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, na niektóre należy wcześniej odebrać bezpłatne wejściówki.