Dwie bursztynowe komnaty są dostępne dla zwiedzających w łódzkim Pałac Poznańskiego, czyli Muzeum Miasta Łodzi. Na wystawie, która pokazuje około 200 eksponatów z bursztynu, jest biżuteria, świeczniki, małe rzeźby, puzderka, miniaturowa kareta, skrzynia na precjoza, nawet flet i owady zatopione w kopalnej żywicy.
Na piętrze i paterze Pałacu Poznańskiego, w dwóch komnatach, zgromadzone są zbiory wyrobów z bursztynu, udostępnione przez Kaliningradzkie Obwodowe Muzeum Bursztynu (to jedyne takie muzeum w Rosji). Łódzka prezentacja to tylko wycinek kaliningradzkiej kolekcji, która składa się z ponad 6 tysięcy eksponatów. Organizatorom wystawy zależało na tym, aby w Polsce pokazać reprezentatywną grupę bursztynowych wyrobów; tak, aby całość była miniaturą kolekcji kaliningradzkiej.
W ten sposób w Pałacu Poznańskiego można zobaczyć trzyczęściową ekspozycję. Część pierwsza to fotografie, które pokazują uroki wybrzeża z największymi na świecie złożami jantaru oraz historię wydobycia. Druga część to różnorodne okazy brył bursztynu - różniące się fakturą, kolorem, odcieniami i stopniem przejrzystości. Trzecia część to wyroby artystyczne i jubilerskie, a także małe formy rzeźbiarskie. W tej części uwagę przyciągają szkatułki, które przywodzą na myśl tak wspaniałe dzieła rosyjskich rzemieślników, jak Bursztynowa Komnata.
Biżuteria to kolejny przykład kunsztownego wykorzystania możliwości jantaru i precyzji wykonania. Ciekawe jest także podglądanie przez ogromne szkła powiększające maleńkich pająków, muszek i fragmentów roślin zatopionych w skamieniałej żywicy. Potrafią one oddać obraz flory i fauny sprzed 40-50 milionów lat. A świeczniki, krzyże, fajki oraz flet, zrobione z bursztynu, dają wyobrażenie o bogactwie rosyjskiej kolekcji.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla video
Ekspozycję można oglądać w Łodzi do 30 czerwca. Najbliższy i szczególnie wart uwagi termin, żeby wybrać się do Pałacu Poznańskiego, to Noc Muzeów, która będzie trwać z soboty na niedzielę.
Łódzkiemu muzeum udało się pozyskać wystawę "Bursztynowy brzeg Rosji" w ramach współpracy pomiędzy partnerskimi miastami, jakimi są Łódź i Kaliningrad. W tym roku przypada 10 lat od nawiązania takiej współpracy.