W tym roku mija 75. rocznica Misji Karskiego. 5 lipca ukazał się drugi tom biografii Jana Karskiego. Jej autor, mieszkający w Stanach Zjednoczonych dziennikarz i pisarz Waldemar Piasecki, był najbliższym współpracownikiem i przyjacielem legendarnego kuriera Polskiego Podziemia, który zaalarmował świat o zagładzie polskich Żydów. Książka nosi tytuł "Inferno". "Jeżeli wierzymy w piekło, to wierzymy, że ono ma swoje kręgi. Poza piekielnym kręgiem wojny, który stworzyli hitlerowcy w Polsce, w którym obracał się Karski, było też piekło polsko-polskie. Swarów potępieńczych, rywalizacji, intryg, donoszenia jednych na drugich, walki o władzę. Wszystko to w warunkach ekstremalnej wojny również było obecne i było "realnością" Karskiego" - mówi w RMF FM autor biografii.
Nie lubię, gdy mówi się o jego misji "niedokończona" lub "nieudana (...) On zrobił wszystko, co mógł zrobić jako człowiek, jako oficer i jako emisariusz. Przekazał wszystko. Dotarł do kogo miał dotrzeć, nic więcej pojedynczy człowiek nie mógł zrobić. Nie jest jego winą, że inni z jego misją nie zrobili nic lub prawie nic - podkreśla w RMF FM Waldemar Piasecki.
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Biografia Karskiego to książka z fascynującymi detalami, szczegółami, wydarzeniami, z faktami dotąd niepublikowanymi, a wielokrotnie wręcz nieznanymi. Książka opatrzona jest przedmową laureata Nagrody Nobla Elie Wiesela.
Książka Waldemara Piaseckiego to opowieść o pełnym dramatycznych wydarzeń życiu legendarnego emisariusza. Kolejny tom tej biografii obejmuje lata 1939-1945. Przedstawia nie tylko wojenne losy Jana Karskiego, ale również na nowo - tym razem bez cenzury - odkrywa fakty opisane przez samego Karskiego na kartach Tajnego Państwa.
Podczas prac nad książką "Inferno" udało się odnaleźć nieznany raport Karskiego. Jak wyjaśnia autor, do 2015 roku znane były tylko dwa jego raporty dla rządu londyńskiego o sytuacji w kraju: jeden z lutego 1940 roku, drugi z listopada 1942 roku. Jeszcze jeden raport pozostawał nieznany. Autorowi udało się go odnaleźć w londyńskim archiwum Władysława Sikorskiego. To najwcześniejszy z raportów Karskiego, napisany w grudniu 1939 roku, z ogromną pomocą brata Karskiego, pułkownika Mariana Kozielewskiego. Raport został wywieziony z Polski przez jugosłowiańskiego dyplomatę i trafił do rządu Sikorskiego w Paryżu.
W przygotowaniu jest trzecia część trylogii, zatytułowana "Manhattan".
Biografia Jana Karskiego ukazuje się nakładem wydawnictwa Insignis.
APA