21 filmów z całego świata będzie ubiegać się o Złotego Lwa na 74. międzynarodowym festiwalu w Wenecji w dniach 30 sierpnia-9 września. Odbędzie się tam też premiera filmu "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego o filmowcu Michale Waszyńskim. W wyścigu o główną nagrodę imprezy nie startuje w tym roku żaden film z Polski. Przewodniczącą jury głównego konkursu o nagrodę Złotego Lwa będzie amerykańska aktorka Annette Bening.
Festiwal otworzy amerykański film science fiction "Downsizing" w reżyserii Alexandra Payne'a z Mattem Damonem i Christophem Waltzem.
Na czwartkowej konferencji prasowej w Rzymie dyrektor 74. edycji weneckiego festiwalu Alberto Barbera powiedział, podsumowując cały proces selekcji: "Obejrzeliśmy dwa tysiące filmów". Dodał, że "absolutnie dominującym" tematem była w nich imigracja.
Wśród najciekawszych konkursowych pozycji wymienia się amerykański "Suburbicon"; czarna komedia rozgrywająca się na prowincji w latach 50. to szósty film w reżyserii George'a Clooneya. W obsadzie są m.in. Matt Damon i Julianne Moore.
Bardzo oczekiwany jest także opowiadający o migrantach i uchodźcach amerykańsko-niemiecki "Human Flow", który wyreżyserował chiński artysta i dysydent Ai Weiwei.
O Złotego Lwa zawalczy także "Mother!" Darrena Aronofsky'ego z Jennifer Lawrence, Javierem Bardemem i Michelle Pfeiffer oraz "The Shape of Water" Meksykanina Guillermo del Toro.
Swój najnowszy flm "Mektoub, My Love" (znany także pod tytułem: "Mektoub is Mektoub") zaprezentuje zdobywca Złotej Palmy z Cannes za "Życie Adeli" Abellatif Kechiche.
W konkursie są także cztery włoskie filmy: "The Leisure Seeker" Paolo Virziego z gwiazdami światowego kina Helen Mirren i Donaldem Sutherlandem, musical o Neapolu "Amore e Malavita" w reżyserii braci Antonio i Marco Manettich, "Hannah" Andrei Pallaoro z Charlotte Rampling oraz "Una famiglia" Sebastiano Riso.
W sekcji Venice Classics - Best Documentary on Cinema o nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego opowiadającego o kinie i sztuce filmowej powalczy "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Polsko-niemiecka koprodukcja jest dokumentalną podróżą śladami filmowca Michała Waszyńskiego (1904-1965), twórcy wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera m.in. mistycznego, żydowskiego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich przebojów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.
Producentka filmu Małgorzata Zacharko z Film Art Production z Krakow poinformowała PAP, że dokument Niewiery i Rosołowskiego stara się rozwikłać tajemnicę Waszyńskiego, który w życiu często zmieniał tożsamość i od nowa pisał własną biografię. Widzowie polskich kin będą mogli zobaczyć "Księcia i dybuka" jesienią 2018 roku.
Nagrody za całokształt twórczości dostaną w tym roku na Lido 1 września Jane Fonda i Robert Redford.
Ceremonia wręczenia tych specjalnych wyróżnień gwiazdom amerykańskiego kina odbędzie się przed projekcją pozakonkursowego filmu "Our Souls at Night" w reżyserii Ritesha Batry z ich udziałem. Film wyprodukowała firma Redforda.
(ph)