"Genji monogatarai", w Polsce znana również pod tytułem "Opowieść o Księciu Promienistym", budzi spore emocje wśród pasjonatów literatury pięknej i miłośników kultury japońskiej. XI-wieczna powieść została napisana przez kobietę - Murasaki Shikibu.

REKLAMA


Its a monumental work of literature. https://t.co/ImBJO7B5XR

BBC_CultureAugust 14, 2019

"Genji monogatarai" została napisana w XI wieku przez damę dworu z Kioto. Powieść opisująca miłosne życie księcia Genji jest podziwiana zwłaszcza za szczegółową analizę psychologiczną przedstawionych postaci i ich wielopłaszczyznowe opisy.

Powieść do dnia dzisiejszego nie została jednoznacznie przypisana do jednego gatunku literackiego. Zawiera elementy powieści psychologicznej, fantastycznej i romansu. "Genji mnogatari" ma również znaczne walory historyczne i kulturoznawcze. Pozwala czytelnikowi poznać realia życia na cesarskim dworze, a opisane przez autorkę zwyczaje wiernie oddają ducha XI- wiecznej Japonii.

Murasaki Shibu podjęła się tematu, który w jej epoce nie cieszył się dobrą opinią. Uprawianie fikcji literackiej, a zwłaszcza, jak robiła to autorka, wplatanie w powieść elementów nadprzyrodzonych, było najniżej w literackiej hierarchii.

Chociaż "Opowieść o księciu promienistym" zawiera elementy fantastyki, a jej autorką była kobieta, jest to dzieło tak imponujące, że nawet współcześni Murasaki Shibu musieli traktować ją poważnie.

Współczesne tłumaczenie dzieła na język angielski ma 1300 stron. Powieść doczekała się inscenizacji, zarówno w postaci animowanej, jak i sztuk teatralnych, a jej popularność, mimo tysiąca lat, które upłynęły od powstania powieści, nie słabnie.