Bohaterem dzisiejszego Google Doodle jest Chiune Sugihara. To japoński dyplomata, który zapisał się w historii swoimi bohaterskimi czynami w czasie II wojny światowej.

REKLAMA

Chiune Sugihara urodził się 1 stycznia 1900 roku w miejscowości Mino. Pochodził on ze średniozamożnej rodziny, miał czterech braci i jedną siostrę.

Chłopak od najmłodszych lat miał bardzo dobre wyniki w nauce. Jego ojciec chciał, żeby ten został lekarzem, ale Chiune sprzeciwił się jego woli i umyślnie oblał egzamin na akademię medyczną. W 1919 roku zaczął pracować w japońskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych i stał specjalistą od spraw rosyjskich.

Jako dyplomata został oddelegowany do Mandżurii, gdzie negocjował ze Związkiem Radzieckim w sprawie północnej kolei mandżurskiej.

W latach 1936-1938 pracował w placówkach w Moskwie i Helsinkach, a rok później został wicekonsulem Japonii w Kownie na Litwie. Sugihara widząc nadchodzącą śmierć żydowskich mieszkańców okupowanych terenów, Sugihara rozdał co najmniej 10 000 wiz i legalnych japońskich paszportów dla Żydów.

Począwszy od 29 lipca 1940 roku Sugihara zaczął przyznawać wizy z własnej inicjatywy korzystając jedynie z pomocy żony. Oboje spędzali w konsulacie od 18 do 20 godzin dziennie wypisując niezbędne dokumenty. Robił to wielokrotnie łamiąc instrukcję japońskiego rządu.

Swoją działalność musiał zakończyć 4 września, kiedy na Litwie został zamknięty japoński konsulat. Jak wspominają świadkowie, Sugihara wypisywał wizy wyrzucając je przez okno osobom, które ich potrzebowały nawet gdy był już w pociągu odjeżdżającym do Berlina.

Chiune Sugihara jako jedyny Japończyk został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Często jest on nazywany "japońskim Schindlerem".

Czym jest Google Doodle?

Google Doodle to specjalna grafika, która pojawia się przy logo Google, po otwarciu wyszukiwarki. W zależności od dnia, motywem przewodnim może być ważna osoba, wydarzenie bądź święto.

Google Doodle ma zarówno zasięg międzynarodowy, jak i lokalny. Często zdarza się, że grafiki są spersonalizowane dla danego kraju, np. z okazji święta niepodległości lub innego, ważnego wydarzenia.

Niektóre grafiki Google Doodle są interaktywne i przybierają formę np. mini-gry.