15 listopada, po raz pierwszy w historii, we Florencji zostanie otwarta dla zwiedzających sekretna komnata Michała Anioła. Wybitny artysta renesansu przez prawie trzy miesiące ukrywał się przed Medyceuszami, po tym, jak ich zdradził.

Na ścianach tajnego pomieszczania do dziś znajdują się rysunki wykonane węglem przez Michała Anioła. W 1527 roku artysta przyłączył się do buntu ludowego, w wyniku którego z Florencji wygnani zostali jego dawni mecenasi, Medyceusze.

Trzy lata później wpływowa rodzina wróciła do Republiki Florenckiej, a Michał Anioł obawiał się, że zostanie ukarany przez Medyceuszy. Pochodzący z tego rodu papież Klemens VII nałożył na niego nawet karę śmierci.

Do dziś opowiada się historię, że schronienia malarzowi i rzeźbiarzowi udzielił w tamtym czasie ojciec Giovan Battista Figiovanni, przeor Kościoła Świętego Wawrzyńca. Michał Anioł pracował tam przez jakiś czas. Figiovanni ukrył go w małym pomieszczeniu, które miało 10 metrów długości, 3 metry szerokości oraz 2,5 metra wysokości oraz posiadało niewielkie okna.

Sekretna komnata znajdowała się pod Kaplicą Medyceuszów przy Kościele Świętego Wawrzyńca. Okazało się, że i Medyceusze i papież ułaskawili Michała Anioła, aby dokończył prace nad Kaplicą Sykstyńską i wtedy artysta mógł opuścić kryjówkę.

Pomieszczenia, do którego wejście schowane jest w podłodze Kaplicy Medyceuszy, został odkryte dopiero w 1975 roku. Pod dwiema warstwami tynku konserwatorzy natrafili na rysunki wykonane węglem i czerwoną kredą, które dziś przypisuje się Michałowi Aniołowi. Wśród nich rozpoznać można m.in "Dawida" oraz fragmenty fresków z Kaplicy Sykstyńskiej. Od tamtego czasu komnata nie była dostępna zwiedzających. Wszystko zmieni się 15 listopada. Jak napisał dziennik "Corriere della Serra" od tego dnia do 30 marca 2024, na okres próbny, komnata zostanie otwarta dla turystów.

W pomieszczeniu, do którego prowadzą wąskie schody, przebywać jednocześnie będą mogły maksymalnie cztery osoby,  z ważnym biletem wstępu i przez nie więcej niż 15 minut. Zwiedzanie będzie możliwe codziennie poza wtorkiem i niedzielą.

Opracowanie: