Ważny głos poparcia dla Polski w staraniach o zmianę nazwy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. W oświadczeniu przekazanym RMF Instytut Pamięci Yad Vashem poparł polskie władze, które wystąpiły do ONZ o zmianę obozu na były Nazistowski Niemiecki Obóz Auschwitz-Birkenau.
W oświadczeniu Yad Vashem, które otrzymaliśmy z Jerozolimy, znaleźć można pełne zrozumienie dla powodów starań o zmianę. Ponieważ duża część obozów została wzniesiona na ziemiach polskich, wiele osób, ignorując to, obarczała Polaków winą za działalność obozów - czytamy.
Dlatego Polacy chcą wprowadzić rozróżnienie pomiędzy miejscem funkcjonowania obozu Auschwitz a tożsamością tych, którzy założyli obóz i odpowiadali za jego działanie - stwierdza izraelski Instytut Pamięci. Yad Vashem przyznaje medale "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Najwięcej takich medali otrzymali Polacy.
Przypomnijmy, w marcu Ministerstwo Kultury wystąpiło z wnioskiem o zmianę nazwy obozu. Jako powód podało pojawiające się w prasie zachodniej określenia „polskie obozy koncentracyjne”. Resort twierdzi, że nowa nazwa pomogłaby uniknąć wątpliwości co do historii tego miejsca.
Pomysł poparła Liga Przeciwko Zniesławieniu, jedna z najstarszych i najważniejszych organizacji żydowskich. Z kolei Maram Stern, wiceprzewodniczący Światowego Kongresu Żydów, określił polskie starania o zmianę nazwy oświęcimskiego obozu jako chęć „redefinicji historii poprzez zmianę nazwy”. Przeciwko przemianowaniu obozu opowiedział się też niemiecki dziennik „Berliner Zeitung”.