Ambasadorzy państw Unii Europejskiej porozumieli się w Brukseli ws. wprowadzenia stopniowego embarga na ropę z Iranu. Taką informację podały źródła dyplomatyczne tuż przed rozpoczęciem posiedzenia ministrów spraw zagranicznych "27". Porozumienie przewiduje zakaz zawierania przez państwa Unii nowych kontraktów na ropę z Iranu. Z kolei wcześniej zawarte długoterminowe kontrakty mają przestać obowiązywać 1 lipca.
Decyzje dotyczące sankcji mają zostać ostatecznie potwierdzone na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych.
Wcześniej państwa Unii porozumiały się w sprawie nałożenia sankcji na irański bank centralny. W ten sposób próbują wymóc na Iranie rezygnację z jego programu nuklearnego, który - jak twierdzi Teheran - ma mieć wyłącznie cywilny charakter. Państwa Zachodu są jednak przekonane, że program ma charakter wojskowy.
Władze Iranu już wcześniej ostrzegły, że jeśli Zachód wprowadzi sankcje na import ropy, może dojść do zablokowania strategicznej cieśniny Ormuz, przez którą przepływa około 40 procent światowego morskiego transportu tego surowca.
Iran sprzedaje dziennie około 450 tysięcy baryłek ropy naftowej do Unii Europejskiej, a głównymi odbiorcami surowca są we Wspólnocie Włochy, Hiszpania i Grecja. Globalnie największym odbiorcą irańskiej ropy są Chiny, które nie zamierzają wycofywać się z umów z Iranem. Z kolei Indie, Japonia i Korea Południowa zasygnalizowały, że nie wstrzymają importu irańskiej ropy, dopóki nie zapewnią sobie alternatywnych dostaw z innych źródeł.