Unia Europejska grozi zablokowaniem przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), dopóki prezydent Władimir Putin nie załagodzi pogłębiającego się kryzysu między Moskwą a jej sąsiadami - pisze dziennik "Daily Telegraph". Z kolei Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jose Manuel Barroso krytykuje łamanie praw człowieka w Rosji.
Brytyjski dziennik powołuje się na tajne unijne dokumenty, do których dotarł wychodzący w Brukseli tygodnik "European Voice". Według nich, cierpliwość Unii wobec Rosji jest na skraju wyczerpania wskutek narastających sporów handlowych i zeszłotygodniowych ataków na estońską ambasadę w Moskwie.
W czwartek NATO dołączyło do Unii Europejskiej, protestując oficjalnie przeciwko niepodjęciu przez Rosję skutecznej ochrony estońskiej placówki dyplomatycznej przed zbliżonymi do Kremla demonstrantami - przypomina "Daily Telegraph".
Spór z Moskwą zaognił się po tym, jak rosyjskie koleje państwowe wstrzymały dostawy produktów naftowych do Estonii, co motywowały zamiarem wyremontowania odcinka torów.
Z kolei rosyjscy eksporterzy węgla poinformowali, że wstrzymano też transport tego surowca ze względu na brak wagonów.
Wszystko to zaostrzy stanowisko Brukseli w sprawie przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu - ocenia brytyjska gazeta. Wśród tych kontrowersji "Daily Telegraph" wymienia jeszcze ograniczenia dostaw ropy naftowej na Litwę, podwójną taryfę nałożoną na krajowy i zagraniczny transport kolejowy, cła eksportowe na drewno i embargo na import polskiego mięsa.
Ostateczne starcie ma mieć miejsce na szczycie Unia-Rosja w Samarze 18 maja i europejscy dyplomaci są gotowi przywołać Putina do porządku w związku z rosnącą liczbą sporów - podkreśla "Daily Telegraph". Jak pisze "European Voice", konflikty Unia-Rosja, dotyczące nie tylko handlu, ale też praw człowieka i energii, wywołały nawet głosy żądające odwołania szczytu.
Według zaleceń tajnego dokumentu, unijni przywódcy powinni "dać Rosji do zrozumienia, że Unia Europejska jest gotowa poprzeć wczesne zakończenie sprawy akcesji Rosji do WTO, ale nie za wszelką cenę". Poza tym "dwustronne problemy" i nieprzestrzeganie istniejących zobowiązań będą "poważnymi przeszkodami" dla członkostwa Rosji w tej organizacji - ostrzega cytowany dokument.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso ostro skrytykował ciągłe łamanie praw człowieka przez władze rosyjskie. Jestem bardzo zaniepokojony. Także w Rosji powinna obowiązywać zasada, że prawa człowieka nie są sprawą względną - oświadczył Barroso w wypowiedzi dla piątkowego wydania niemieckiego dziennika "Rheinische Post".
Przewodniczący podkreślił, że jest dla niego "niezrozumiałe", iż "kraj o tak rozwiniętym aparacie bezpieczeństwa nie jest w stanie wyjaśnić sprawy zabójstwa dziennikarki Anny Politkowskiej". 48-letnia Politkowska, wybitna rosyjska dziennikarka i obrończyni praw człowieka została zastrzelona w ubiegłym roku w windzie swojego domu w centrum Moskwy. Sprawcy mordu do dziś nie ujęto.
Barroso odniósł się także krytycznie do polemiki między USA i Rosją w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Barroso podkreślił, że Rosja i prezydent Władimir Putin powinni zrozumieć, iż "Unia Europejska opiera się na solidarności między swoimi członkami".