Nowe informacje o meteorycie w ziemskiej atmosferze - tym razem z... Kuby. Mieszkańcy osiedla Rodas koło portowego miasta Cienfuegos zaobserwowali na niebie kulę ognia i wstrząs w nocy z wtorku na środę. W sobotę poinformowała o tym kubańska telewizja.
Mieszkańcy osiedla Rodas zaobserwowali na niebie kulę ognia i wstrząs, któremu towarzyszyła silna eksplozja. Wstrząsnęła ona murami domów Rodas i innych okolicznych miejscowości.
Mieszkańcy opowiadają o tym wydarzeniu na filmie umieszczonym na portalu kubańskiej TV CubaSi. We wtorek, gdy wypłynęliśmy na połów ryb, około godziny 20 (środa, ok. godz. 3 nad ranem czasu polskiego) zobaczyliśmy na niebie wielką kulę ognia, większą niż słońce - mówią. Mój dom zadrżał w posadach, nigdy nie słyszałam i nie widziałam czegoś takiego - opowiada jedna z mieszkanek Rodas.
Kubański antropolog Marcos Rodriguez, który wypowiada się na filmie, twierdzi, że "wszystko wskazuje na to, iż nad Kubą nastąpiła eksplozja meteorytu".
Na filmie, który pojawił się w sieci, widać zmierzający ku ziemi duży, silnie świecący obiekt, za którym ciągnie się długa świetlista smuga.
Służby geologiczne i archeolodzy podjęli poszukiwanie ewentualnych odłamków meteorytu, który spadł na ziemię lub do Morza Karaibskiego.
Kubańska telewizja przypomina, że podobne zjawisko zaobserwowano nad prowincją Cienfuegos w 1994 roku.
Państwowa telewizja na Kubie podała wiadomość o pojawieniu się meteorytu w kilkanaście godzin po tym, jak w Rosji, nad Czelabińskiem, rozpadł się duży meteoryt. Mieszkańcy miasta zobaczyli na niebie płonącą kulę, która następnie eksplodowała na wysokości około 5 km, zasypując miasto kosmicznym deszczem. Początkowo myśleli, że w powietrzu eksplodował samolot. Zmyliła ich seria głośnych eksplozji.
Odłamki meteorytu spadły m.in. w obwodach czelabińskim, swierdłowskim, tiumeńskim, kurgańskim i orenburskim, a także w Baszkirii i północnym Kazachstanie. Największe jego fragmenty odnotowano jednak właśnie w okolicach Czelabińska, w tym na niezaludnionym obszarze około 80 km od miejscowości Satki.
Wskutek eksplozji meteorytu zniszczonych zostało ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych okien. Uszkodzeniom różnego rodzaju uległo ponad 3 tys. budynków. Rannych zostało ok. 1200 osób.
Jak obliczyła NASA, wybuch miał siłę 300 kiloton, czyli o 20 razy większą niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę.