Unijni przywódcy zgromadzeni na szczycie w Brukseli podjęli decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną - poinformował w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

REKLAMA

Rada Europejska właśnie podjęła decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Bośnią i Hercegowiną. Gratulacje! Wasze miejsce jest w naszej europejskiej rodzinie - napisał Michel.

Dzisiejsza decyzja jest kluczowym krokiem naprzód na waszej ścieżce do UE. Teraz należy kontynuować ciężką pracę, aby Bośnia i Hercegowina stale rozwijała się, tak jak tego pragnie wasz naród
- zachęcił szef Rady Europejskiej.

The European Council has just decided to open accession negotiations with Bosnia and Herzegovina. Congratulations!Your place is in our European family. Todays decision is a key step forward on your EU path. Now the hard work needs to continue so Bosnia and Herzegovina... pic.twitter.com/LyotNa5gGc

CharlesMichelMarch 21, 2024

W konkluzjach szczytu dotyczących rozszerzenia szefowie unijnych państw i rządów zlecili Komisji Europejskiej przygotowanie ram negocjacyjnych, które zostaną zaakceptowane przez Radę UE.

Jednocześnie w dokumencie znalazł się punkt przypominający o konieczności przeprowadzenia reform wewnętrznych UE, tak by wspólnota była gotowa na przyjęcie nowych członków. Będzie to jeden z głównych tematów omawianych na następnym posiedzeniu Rady Europejskiej - w kwietniu.

A co z Ukrainą? Kiedy ruszą negocjacje członkowskie?

Pojawia się pytanie, co z negocjacjami członkowskimi Ukrainy. Prezydent Zełenski wydaje się pogodzony z tym, że realnie ruszą dopiero po wyborach do PE, które odbywają się w krajach UE między 6 a 9 czerwca. O czerwcowym terminie wspominał podczas swojego przemówienie do unijnych liderów.

Od dłuższego czasu dyplomaci w Brukseli podkreślają, że jest to zbyt drażliwa sprawa dla niektórych krajów członkowskich - np. Holandii, zwłaszcza w kontekście rolniczych protestów, by rozpoczynać negocjacje przed wyborami - podkreśla korespondentka RMF FM w Brukseli.

Formalne rozpoczęcie negocjacji wymaga jednomyślności wszystkich państw Unii. We wnioskach końcowych ze szczyt nie podano jednak nawet daty czerwcowej. Wzmocniono natomiast sformułowanie wzywając ministrów Unii, by szybko przyjęli ramy na negocjacje z Ukrainą, czyli dokument mówiący o tym, jak będą przebiegać i jak zostaną zorganizowane te rokowania.