USA powinny zamrozić negocjacje z Czechami i Polską w sprawie tarczy antyrakietowej na czas zbadania alternatywy zaproponowanej przez Rosję – ocenił szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Trzeba zamrozić rozmieszczenie systemu antyrakietowego w Europie na czas zbadania, przeanalizowania i negocjacji w tej kwestii - podkreślił Ławrow.
Według niego plan budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej może poważnie skomplikować starania o uregulowanie kryzysu w sprawie irańskiego programu jądrowego. Szczegółowa i nieprzerwana praca prowadzona jest w ramach ONZ i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej - powiedział Ławrow. Chcielibyśmy, by zakończyła się wyjaśnieniem wszystkich aspektów tego programu - dodał.
Z ofertą wykorzystania dzierżawionego przez Rosjan u władz Azerbejdżanu radaru wystąpił niespodziewanie w czwartek na szczycie państw G8 prezydent Rosji Władimir Putin. Według niego ta propozycja stanowi alternatywę wobec planowanego przez USA rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.
Stacja radarowa w Gabalii leży ok. 100 km na zachód od Baku i ok. 150 km na północ od granicy z Iranem. Amerykańska tarcza miałaby m.in. chronić przed atakiem rakietowym ze strony Iranu.
Według Putina system chroniłby całą Europę, a nie tylko jej wybraną część. W dodatku wykluczałby on możliwość upadku części zestrzelonych rakiet na terytorium krajów europejskich, gdyż szczątki pocisków spadałyby do morza.
Amerykańskie plany dotyczące tarczy rakietowej przewidują budowę stacji radarowej w Czechach i wyrzutni pocisków przechwytujących w Polsce. Władze USA prowadzą w tej sprawie negocjacje z Polakami, a Czesi już zgodzili się na radar na swoim terytorium.
Wciąż nie wiadomo, w której konkretnie miejscowości w Polsce zostałaby zlokalizowana tarcza. Myślę, że to jeszcze przedwczesne mówić o lokalizacji - mówi RMF FM minister obrony narodowej Aleksander Szczygło. Sobotnia „Rzeczpospolita” napisała, że podjęto już decyzję w sprawie lokalizacji. Rakietowa baza miałaby powstać w Redzikowie koło Słupska. Wcześniej mówiło się także o Wicku Morskim i Debrznie.