Do Kabulu przybył transport 10 tys. kałasznikowów i kilku milionów sztuk amunicji, podarowanych Afganistanowi przez Rosję, co postrzegane jest jako pogłębienie zaangażowania Moskwy w sprawy rozdartego wojną kraju.
Afgańskie siły bezpieczeństwa, walczące z rebelią, niemal całkowicie uzależnione są od pomocy zagranicznej. Kiedy w zeszłym roku zmalała obecność wojskowa koalicji pod przywództwem NATO, afgańscy przywódcy zwrócili się do Moskwy, z którą Afganistan toczył w latach 80. wojnę, o dostawy rosyjskiej broni, w tym również ciężkiego sprzętu i śmigłowców.
Dar ten świadczy o głębokiej przyjaźni między obydwoma narodami - powiedział afgański doradca ds. bezpieczeństwa Hanif Atmar z okazji transportu broni - To ważny dar od ważnego przyjaciela Afganistanu w kluczowym dla Afganistanu i całego regionu czasie. Dodał, że karabiny i amunicja zostały przywiezione w ramach istniejącego porozumienia między obu krajami.
Rosyjski ambasador Aleksandr Mantycki powiedział odbierającym broń wojskowym i urzędnikom, że jego kraj chce współpracować z Afganistanem w walce z terroryzmem i handlem narkotykami.
Terroryzm naszym wspólnym wrogiem - podkreślił Atmar, wyrażając gotowość Afganistanu do przeciwdziałania temu zagrożeniu.
Jak pisze agencja Reutera, dostawa broni przybyła w czasie, kiedy Rosjanie zaczęli niecierpliwić się niepowodzeniami polityki Waszyngtonu wobec Afganistanu. Rosja, nie będąc członkiem koalicji, współpracowała od lat z USA, pozwalając m.in. na transport dostaw wojskowych przez swoje terytorium, ale współpraca ta ustała w związku z podziałami w sprawie Ukrainy i Syrii.
Według Atmara obecnie w Kabulu i Moskwie kontynuowane są rozmowy na temat dalszej współpracy wojskowo-technicznej. Strona afgańska zainteresowana jest w szczególności otrzymywaniem od Rosjan ciężkiej broni i sprzętu wojskowego - podała afgańska telewizja Tolo News.
Jak powiedział NBC News rzecznik afgańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Tawab Ghurzang, transport kałasznikowów jest pierwszym bezpośrednim militarnym wsparciem Afganistanu ze strony Moskwy od obalenia w 2001 roku talibów.
Transport przybył niemal 30 lat od wycofania się Rosjan z Afganistanu po 10-letniej interwencji radzieckiej (1979-1989). Rocznicę ich wycofania świętowano 15 lutego.
(j.)