Wśród zakładników palestyńskiej organizacji terrorystycznej Hamas, przetrzymywanych w Strefie Gazy, są Polacy – poinformował w czwartek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas spotkania z dziennikarzami w Paryżu, zorganizowanego po konferencji na temat pomocy humanitarnej dla Strefy Gazy.

REKLAMA

Minister odmówił podania szczegółów, w tym dotyczących liczby zakładników, "z uwagi na dobro tych osób" oraz ze względu na "wysiłki dyplomatyczne" podejmowane przez Polskę w celu uwolnienia przetrzymywanych obywateli.

Zapytany o ewakuację Polaków przebywających w Strefie Gazy, o których wcześniej informowały media, minister odpowiedział: Potrzebujemy daleko idącej dyskrecji w kwestii wysiłków podejmowanych w celu ich ewakuacji.

W Gazie przebywało około 8 tys. obywateli państw trzecich, a teraz jest znacznie mniej. Jesteśmy w stanie ich zidentyfikować - powiedział Rau, dodając, że "żadne z państw nie nagłaśnia tych kwestii i nie informuje opinii publicznej na temat swoich działań".

Szef MSZ nie odniósł się do wypowiedzi ambasadora Izraela w Polsce Jakowa Liwne, który zasugerował, aby kwestie dotyczące ewakuacji Polaków z Gazy negocjować z Hamasem. "Niektóre sformułowania pana ambasadora wymykają się konwencjonalnej dyplomacji" - skwitował minister Rau.

Odpowiedzialność za uwolnienie ludzi przebywających w Gazie spoczywa jedynie na Hamasie. To jest właściwy adres, pod który polski rząd powinien kierować swoje oczekiwania - tak zasugerował ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne, odpowiadając w środę dziennikarzowi RMF FM na pytanie o ewakuację Polaków przebywających wciąż w Strefie Gazy.

Nie rozumiemy, dlaczego rządy na to nie reagują. Wzywamy także polski rząd do bardziej aktywnych działań - dodał ambasador Izraela.

Według informacji podawanych przez media podczas ataku Hamasu na Izrael 7 października jako zakładnik uprowadzony został do Strefy Gazy historyk Alex Dancyg, urodzony w Warszawie w 1948 r.

16 października Mati Danzig, syn Aleksa Dancyga, odczytał w Warszawie list będący apelem o uwolnienie ojca.

Według różnych źródeł w rękach Hamasu znajdują się jeszcze dwie inne osoby mające polskie obywatelstwo.

Polski MSZ zwrócił się do Tel Awiwu o pomoc w tej sprawie miesiąc temu.

Do Strefy Gazy po ataku na Izrael 7 października uprowadzono ponad 240 zakładników. Hamas twierdzi, że w jego rękach znajduje się ok. 200 uprowadzonych osób.