Wieczne Miasto chce walczyć z masową turystyką. Tym razem rząd rozważa wprowadzenie opłat za zwiedzanie Fontanny di Trevi. Kolejnym pomysłem jest podwyższenie podatku turystycznego, choć idei tej nie popierają organizacje turystyczne.
"Rozważamy wprowadzenie opłaty za dostęp do Fontanny di Trevi" - taka informacja pojawiła się we włoskim dzienniku "Corriere della Sera". Tak rząd chce walczyć z masowym napływem turystów do Wiecznego Miasta.
Jak informują włoscy politycy, w wyznaczonych godzinach wstęp na plac ze słynną fontanną, byłby płatny dla turystów i kosztowałby 1 euro.
Celem nie jest zarobienie pieniędzy, ale kontrolowanie masy turystów. "Władze chciałyby w ten sposób uniemożliwić turystom jedzenia pizzy czy lodów na schodkach wokół fontanny" - napisał włoski dziennik.
Roma estudia el cobrament duna taxa als turistes a la Fontana di Trevi.https://t.co/ALlV2PMqu4https://t.co/ALlV2PMqu4
VilaWebSeptember 4, 2024
"To jest temat trudny i delikatny, ale prędzej czy później trzeba będzie go poruszyć. Turystyka w Rzymie, której skala jest ogromna, musi być zarządzana i kontrolowana dla dobra miasta i środowiska" - stwierdził szef wydziału turystyki z zarządu stolicy Włoch, Alessandro Onorato.
Agencja AFP zwróciła uwagę, że liczba turystów w Rzymie największa będzie w 2025 r. Do Wiecznego Miasta ma wtedy przybyć 30 mln osób.
Rząd premierki Włoch Giorgii Meloni rozważa też podwyższenie podatku dla turystów. Jednak te plany spotkały się z niezadowoleniem organizacji turystycznych, które obawiają się, że wpłynie to na liczbę odwiedzających.
Fontanna di Trevi jest jednym z najważniejszych symboli Rzymu. Została odsłonięta 22 maja 1762 roku po 30 latach budowy. Powstała z inicjatywy papieża Klemensa XII. Jest bogata w rzeźby postaci mitologicznych i wkomponowana w budynek. Całość uzupełniają figury symbolizujące ciszę i sztorm na morzu, pory roku, zdrowie i obfitość.