To pierwsza podróż prezydenta Polski do Kenii w ciągu 61 lat istnienia relacji dyplomatycznych obu państw - powiedział Andrzej Duda podczas wizyty w kenijskiej stolicy Nairobi. Prezydent Polski rozpoczął podróż do Afryki od Kenii, w planach ma również wizyty w Rwandzie i Tanzanii.

REKLAMA

W poniedziałek w Nairobi odbyło się spotkanie prezydenta Dudy z jego kenijskim odpowiednikiem Williamem Samoei Ruto. Kenia to pierwszy przystanek w podróży polskiego prezydenta do Afryki Wschodniej. Duda odwiedzi też Rwandę i Tanzanię.

Pierwszy raz od 61 lat

Prezydent Polski podkreślał podczas wspólnej konferencji, że jego wizyta jest pierwszą podróżą prezydenta RP do Kenii w ciągu 61 lat istnienia relacji dyplomatycznych obu państw. Zaznaczył, że "niesie ona ze sobą bardzo duży ładunek ekonomiczny na przyszłość dla obu krajów".

Duda podkreślił, że głównym tematem rozmów z prezydentem Ruto były kwestie gospodarcze, kierunki rozwoju i perspektywy na przyszłość.

/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP
/ Radek Pietruszka / PAP

Obszary współpracy Polski i Kenii

Prezydent mówił o zorganizowanym niedawno przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH) polsko-kenijskim forum gospodarczym, które zgromadziło wielu przedsiębiorców zainteresowanych współpracą. Przekazał, że w poniedziałek razem z przywódcą Kenii wezmą udział w drugiej odsłonie tego forum biznesowego.

Zaznaczył, że obszarów do rozwoju współpracy przedsiębiorców z obu krajów jest co najmniej kilka: rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich, mleczarstwo, nowoczesne technologie w ochronie środowiska, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, nowoczesna polityka podatkowa, sektory bankowy i usług medycznych.

Dodał, że wśród poruszonych tematów znalazły się także "niepokoje, które są w Afryce, także w tej jej części (wschodniej - przyp. red.); sytuacje wojenne, z którymi Kenia ma czynienia w swoim sąsiedztwie". Prezydent przekazał, że on z kolei w rozmowie z prezydentem Ruto "relacjonował sytuację za wschodnią granicą Polski, wynikającą z rosyjskiej agresji na Ukrainę". Wyjaśniał też, jak dramatyczne są skutki tej wojny oraz wskazywał na jej wpływ na światowy rynek żywnościowy i energetyczny.

Duda przekazał, że zaprosił prezydenta Kenii do Polski. I mam nadzieję, że ta wizyta, która jest spektakularna ze względu na to, że jest pierwszą wizytą polskiego prezydenta w Kenii, będzie miała także wymiar przełomowy jeśli chodzi o naszą dalszą współpracę. Będzie to pierwszy bardzo silny impuls do współpracy gospodarczej, także do rozwoju współpracy w dziedzinie nauki, badań. Ale mam też nadzieję, że drugim takim impulsem będzie wizyta pana prezydenta u nas, w Polsce, w Warszawie, na którą już w tej chwili czekamy - zaznaczył.

W Uhuru Gardens w Nairobi Prezydent @AndrzejDuda skada wieniec przy pomniku upamitniajcym odzyskanie przez Keni niepodlegoci. pic.twitter.com/SLnUf4PSLq

prezydentplFebruary 5, 2024

Ruto: Wizyta Dudy jest szansą

Również prezydent Kenii William Samoei Ruto ocenił, że wizyta Dudy jest szansą, która pozwoli wykorzystać długoletnią przyjaźń oraz budować silniejsze i głębsze relacje między oboma krajami.

Polska jest cenionym partnerem w Kenii. Mamy wspólne wartości, ambicje oraz aspiracje, które kształtują nasze obecne i przyszłe stosunki. Razem staramy się wzmocnić współpracę handlową i gospodarczą. (Podejmujemy też działania dotyczące) rolnictwa, bezpieczeństwa żywności, zmierzające do ochrony klimatu, a także inicjatywy, które wnoszą wkład na rzecz (rozwoju) multilateralizmu - mówił prezydent Kenii.

Prezydent Kenii relacjonował, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą poruszono kwestię konieczności zwiększenia współpracy handlowej i inwestycyjnej między Nairobi i Warszawą. Zapraszał też polski biznes do inwestowania w Kenii. Uważam, że należy wykorzystać strategiczne położenie Kenii. Nairobi może być bramą i hubem dla inwestycji regionalnych, a także kontynentalnych. Jako siła technologiczna Kenia daje niezrównane możliwości - podkreślił Ruto.

Kenijski przywódca dodał, że poruszono tematy dotyczące rolnictwa, przemysłu mleczarskiego, zielonej energii. Poinformował również, że Kenii potrzebne są technologie magazynowania wody i zarządzania wodą. Przekazał, że rozmawiano także na temat rynku pracy. Mamy wysoce wykształconych profesjonalistów, Polska jest natomiast krajem, w którym brakuje pracowników. Moglibyśmy ustanowić odpowiednie ramy, na których skorzystałyby oba nasze państwa. Oczekujemy dalszych dyskusji na ten temat - powiadomił.

W obecności prezydentów podpisano dwa memoranda: dotyczące solidarności podatkowej oraz o współpracy w zakresie rolnictwa. W imieniu Polski dokumenty podpisał wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Polsko-kenijskie spotkanie gospodarcze.Prezydent @AndrzejDuda: Jednym ze staych priorytetw mojej prezydentury jest wspieranie obecnoci polskich przedsibiorcw na rynkach zagranicznych. Dlatego niezmiernie ciesz si, e mojej wizycie w Nairobi towarzyszy silny komponent... pic.twitter.com/UtKddP01Ae

prezydentplFebruary 5, 2024