Papież Franciszek, który w niedzielę przebywa w Wenecji, odwiedził pawilon Stolicy Apostolskiej na Biennale Sztuki, znajdujący się w więzieniu dla kobiet na wyspie Giudecca. Spotkał się z osadzonymi a także z artystami i młodzieżą. Kulminacyjnym punktem wizyty papieża w Wenecji jest msza na placu Świętego Marka.
Spotkanie ze skazanymi kobietami było pierwszym punktem wizyty papieża.
„Chciałem spotkać się z wami na początku mojej wizyty w Wenecji, by powiedzieć wam, że zajmujecie specjalne miejsce w moim sercu” - powiedział.
“Nie zapominajmy, że wszyscy popełniliśmy błędy, które wymagają przebaczenia i (odnieśliśmy) rany, jakie trzeba leczyć. Ja także”. Apelował: “Proszę nie zamykać okien, zawsze patrzeć w przyszłość, zawsze patrzeć z nadzieją” - powiedział Franciszek.
Papież zwiedził pawilon Stolicy Apostolskiej na Biennale Sztuki, urządzony w więzieniu, także przy pomocy osadzonych w nim kobiet. Wystawione są tam prace artystów z kilku krajów, między innymi Włoch, Francji, Brazylii.
Podczas spotkania z nimi podkreślił: „Świat potrzebuje artystów. Pokazują to rzesze osób w każdym wieku, które odwiedzają miejsca i wydarzenia kultury”.
Franciszek mówił, że sztuka przybiera status biblijnego "miasta ucieczki” i jest wyrazem nieposłuszeństwa „wobec reżimu przemocy i dyskryminacji” tworząc „nowe formy przynależności ludzkiej, zdolne do tego, by uznać, włączać, chronić, objąć wszystkich”.
Zaapelował do ludzi sztuki, by współpracowali na rzecz tego, by „uwolnić świat od bezsensowych i pustych antynomii, które próbują dominować przez rasizm, ksenofobię, nierówność, nierównowagę ekologiczną i aporofobię; ten straszny neologizm oznaczający strach przed biednymi”.
Pope Francis begins his pastoral visit to Venice at the Giudecca Womens Prison, where he tells female inmates that he very much wanted to meet them to tell them they hold a special place in his heart.https://t.co/8QXTIGwI5K
VaticanNewsApril 28, 2024
Nawiązał do hasła watykańskiego pawilonu – „Moimi oczami” i wyjaśnił: „sztuka wychowuje nas do spojrzenia". Podkreślił, że nie chodzi o spojrzenie które jest zaborcze, uprzedmiotawiające, obojętne, powierzchowne. "Wychowuje nas do spojrzenia kontemplacyjnego” - dodał.
Przywołał także temat całego Biennale Sztuki : „Obcokrajowcy są wszędzie”. „Wyobraźcie sobie miasta, które jeszcze nie istnieją na mapie; miasta, w których żaden człowiek nie jest uważany za obcego. Dlatego, kiedy mówimy: obcokrajowcy są wszędzie, proponujemy słowa: bracia są wszędzie” - oświadczył Franciszek.
Następnie, po zobaczeniu pawilonu Biennale, Franciszek udał się na spotkanie z młodzieżą przed bazyliką Santa Maria della Salute.
Apelował do młodych ludzi, by się podnieśli, by wstali po to, „aby stanąć przed życiem, a nie siedzieli na kanapie”.
As he visits the Italian city of Venice, Pope Francis urges young people to make themselves a gift for other people by focusing on how we can help someone else instead of complaining about being alone or misunderstood.https://t.co/MjKdIuuNyf
VaticanNewsApril 28, 2024
Trzeba „wstać, by powiedzieć Oto jestem Panu, który w nas wierzy. Wstać, aby przyjąć dar, którym jesteśmy, aby uznać, przed wszystkim innym, że jesteśmy cenni i niezastąpieni” - podkreślił.
Jak zauważył papież, trzeba często zmagać się z negatywną siłą ciągnącą nas w dół, a także z przygnębiającą biernością. „Myśleliście o tym, kim jest młody człowiek całe życie siedzący na kanapie? Są różne kanapy, które nas przyciągają i nie pozwalają nam wstać” - dodał.
Kulminacyjnym punktem wizyty papieża w Wenecji jest msza na placu Świętego Marka.