Katedra Notre Dame, odbudowana po pożarze, znów oficjalnie otwarta. Sobotnią ceremonię rozpoczął arcybiskup Paryża Laurent Ulrich, pukając pastorałem do głównych drzwi katedry; odpowiedzią był śpiew psalmu. Za trzecim pukaniem i trzecim śpiewem drzwi się otworzyły. W uroczystości wzięli udział światowi przywódcy, wśród nich prezydent Andrzej Duda. "Wierni wkrótce przybędą, by się modlić. Świat odkryje katedrę odbudowaną i upiększoną" - powiedział Emmanuel Macron. W niedzielę rano odbędzie się pierwsza msza.
Śpiew psalmu, w wykonaniu chóru katedralnego Maitrise Notre Dame, to symboliczna odpowiedź świątyni - milczącej po pożarze - na wezwanie arcybiskupa. Za trzecim pukaniem i trzecim śpiewem psalmu drzwi się otworzyły.
Arcybiskup po geście błogosławieństwa znakiem krzyża przestąpił próg katedry. Wewnątrz znajdowali się już zgromadzeni oficjalni goście, wśród nich - przedstawiciele kilkudziesięciu państw, rządów i organizacji międzynarodowych. Do środka wszedł prezydent Emmanuel Macron wraz z małżonką, Brigitte.
Wchodzący zgromadzili się przy chrzcielnicy przy wejściu. Jest ona jednym z nowoczesnych sprzętów liturgicznych, które zyskała odnowiona świątynia. Na kadrach filmowych przypomniano moment pożaru z 15 kwietnia 2019 roku.
Przez główną nawę przeszli strażacy, którzy ratowali świątynię; w świątyni rozległa się burza oklasków. Na fasadzie Notre Dame pojawił się olbrzymi świetlny napis: MERCI (franc. dziękujemy).
Prezydent Macron w specjalnym wystąpieniu podkreślił "wdzięczność narodu francuskiego" dla tych, którzy pomogli uratować i odbudować paryską katedrę Notre Dame. Powiedział, że świątynię uratowała "dzielność i odwaga", a także "braterstwo", które napłynęło z innych kontynentów i różnych religii.
Przemawiając w sobotę w odbudowanej świątyni, francuski prezydent podziękował rzemieślnikom i mistrzom różnych specjalności, inżynierom i historykom, konserwatorom i architektom, a także tym, którzy przekazali datki na odbudowę świątyni. Każda pomoc i gest były niezbędne. Odkryliśmy na nowo to, co mogły robić wielkie narody - zrealizowanie niemożliwego - powiedział Macron.
Podkreślił, że po pożarze świątyni postanowiono wybrać "zryw i wolę" i zadecydowano, że zostanie odbudowana, stając się "jeszcze piękniejsza". Zaapelował, by "zachować jak skarb tę lekcję pokory i woli". Nie zapominajmy nigdy tego, że liczy się każdy, i że wielkość tej katedry jest nieodłączna od pracy wszystkich - dodał.
Macron podkreślił, że dźwięk dzwonów Notre Dame, które tego wieczoru rozległy się na nowo, jest "muzyką nadziei, znaną Paryżowi, Francji i światu". Dzwony Notre Dame "towarzyszyły naszej historii" - podkreślił francuski prezydent. Jak opisywał, dzwoniły one dla Napoleona, który koronował się w katedrze, dla Victora Hugo (który rozsławił ją powieścią "Dzwonnik z Notre Dame") i wtedy, gdy świętowano wyzwolenie Paryża (spod okupacji hitlerowskiej w 1944 roku).
Podkreślił, że dla dzieła, jakim była odbudowa katedry, niezbędne było "braterstwo", które napłynęło z różnych kontynentów i ze strony różnych religii. Wierni wkrótce przybędą, by się modlić. Świat odkryje katedrę odbudowaną i upiększoną - powiedział Macron.
W Katedrze Notre Dame prezydent elekt Donald Trump wita si z politykami z innych pastw. Bya okazja do przywitania si take z prezydentem Polski Andrzejem Dud. pic.twitter.com/6sDeZEP6uO
p_zuchowskiDecember 7, 2024
Papież Franciszek w liście odczytanym w sobotę w katedrze Notre Dame wyraził nadzieję, że odrodzenie tej świątyni "będzie proroczym znakiem odnowy Kościoła we Francji". Wyraził wdzięczność tym, którzy przyczynili się do uratowania katedry.
"Notre Dame wkrótce znów będą odwiedzać i podziwiać tłumy ludzi różnego stanu, pochodzenia, religii, o różnych językach i kulturach", a wielu z nich to poszukujący "absolutu i sensu w swoim życiu" - napisał Franciszek. Wyraził uznanie dla strażaków, dla przedstawicieli władz za ich determinację; wskazał też na wielką "międzynarodową szczodrość", która przyczyniła się do odbudowy katedry.
Franciszek wezwał w liście, by utrzymać darmowy wstęp do katedry; jak ocenia katolicki dziennik "La Croix" jest to odpowiedź na propozycję minister kultury Francji Rachidy Dati, która proponowała wprowadzenie opłaty za wstęp.
Papież nie był obecny na sobotniej ceremonii, choć za tydzień pojawi się we Francji - na Korsyce, gdzie złoży wizytę w połowie grudnia. Wówczas spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, który przybędzie na Korsykę.
Przywódcy państw przybyli w sobotę wieczorem do katedry Notre Dame, witani przed wejściem przez prezydenta Macrona i jego małżonkę Brigitte. Przyjechał też prezydent Andrzej Duda, a także przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przed katedrę podjechał sznur samochodów z oficjalnymi gośćmi. Prezydent Duda był wśród przywódców, którzy przybyli w ciągu pierwszego kwadransa. Nastąpiła wymiana zdań, powitanie z francuską parą prezydencką i wspólne zdjęcie.
Przywódcy państw i rządów, przedstawiciele europejskich monarchii, organizacji międzynarodowych, są gośćmi prezydenta Macrona, każdemu powitaniu towarzyszy wspólne zdjęcie na tle jasno oświetlonej misternej fasady Notre Dame.
W ostatnich minutach przed godz. 19 przybył prezydent elekt USA Donald Trump. Wcześniej Trump, Zełenski i Macron przeprowadzili trójstronne rozmowy w Pałacu Elizejskim.
Prezydent elekt USA powitał się z obecnymi gośćmi wewnątrz katedry; na kadrach telewizyjnych pokazano, jak ściska dłonie przywódców, wśród nich - prezydentom: Dudzie i Zełenskiemu i brytyjskiemu księciu Williamowi.
Na wieczornej uroczystości oczekiwani byli przywódcy kilkudziesięciu państw. Z USA oprócz Trumpa przybyła Jill Biden, małżonka ustępującego prezydenta Joe Bidena. Obecni są monarchowie z Belgii, Luksemburga, Monako i Norwegii, prezydenci Niemiec i Włoch: Frank-Walter Steinmeier i Sergio Mattarella.
Jak zapowiadano, Bułgarię, Chorwację i Grecję reprezentują prezydenci: odpowiednio - Rumen Radew, Zoran Milanović i Ekaterini Sakielaropulu. Dołącząją do nich prezydenci: Estonii - Alar Karis, Finlandii - Alexander Stubb i Litwy - Gitanas Nauseda oraz kanclerz Austrii Karl Nehammer. Kolejni goście to prezydentki Gruzji i Kosowa: Salome Zurabiszwili i Vjosa Osmani, a także premierzy: Armenii - Nikol Paszynian i Serbii - Milosz Vuczević.
Drzwi otwarte są dla wszystkich - powiedział arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Zapewnił, że w świątyni mile widziani są również niewierzący.
Ulrich pobłogosławił i symbolicznie "obudził" XVIII-wieczne organy Notre Dame, największe we Francji. Był to symboliczny dialog, w którym instrument, wzywany ośmiokrotnie, "odpowiadał" muzyką - improwizacjami w wykonaniu czterech organistów: Oliviera Latry'ego, Vincenta Dubois, Thierry'egp Escaicha i Thibaulta Fajolesa.
Nowy ołtarz, który katedra zyskała podczas renowacji, nie został jeszcze poświęcony. Nastąpi to w niedzielę, 8 grudnia. O godz. 10.30 abp Ulrich odprawi mszę konsekracji ołtarza.
Obecnych na niej będzie blisko 170 biskupów z Francji i całego świata, kapłani z każdej ze 106 parafii diecezji paryskiej i duchowni katolickich Kościołów obrządku wschodniego, jak również wierni reprezentujący te wspólnoty.