„Slumdog. Milioner z ulicy” – to niekwestionowany zwycięzca 81. gali rozdania najważniejszych nagród świata. Film zdobył aż osiem Oscarów, w tym dla najlepszego obrazu roku i za reżyserię. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej za najlepszą aktorkę uznała Kate Winslet, a za najlepszego aktora - Seana Penna.
Oscarowa gala odbyła się bez większych niespodzianek. „Slumdog. Milioner z ulicy” był nominowany w aż dziesięciu kategoriach i zdobył osiem statuetek. To jest niewiarygodne. Nie możemy w to uwierzyć - tak ogromny sukces na 81. gali komentowali twórcy tego filmu. Jesteśmy zaszczyceni, że mamy tu tyle członków obsady i załogi. To sprawia, że czuję się jak w rodzinie. I tak było, staraliśmy się stworzyć rodzinną atmosferę chociażby dlatego, że były w naszej ekipie dzieci - mówił Danny Boyle, uhonorowany statuetką za reżyserię.
Miażdżące zwycięstwo produkcji brytyjsko-hinduskiej to poważny policzek dla kina hollywoodzkiego. Jak za Oceanem tłumaczony jest ten sukces? Sprawdzał to amerykański korespondent RMF FM Łukasz Wysocki. Posłuchaj relacji:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Zgodnie z oczekiwaniami za rolę drugoplanową nagrodzono pośmiertnie Heatha Ledgera. W jego imieniu statuetkę odebrali rodzice i siostra, ale Oscar za fenomenalną rolę Jokera w „Mrocznym rycerzu” będzie należał do trzyletniej córeczki tragicznie zmarłego aktora. Zawiedzeni mogą być twórcy „Ciekawego przypadku Benjamina Buttona” – film otrzymał aż trzynaście nominacji i tylko trzy Oscary. Posłuchaj relacji waszyngtońskiego korespondenta RMF FM Łukasza Wysockiego:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Zdaniem krytyka filmowego Wiesława Kota, powodów do radości nie mają również twórcy "Wątpliwości". Obraz otrzymał nominacje w pięciu kategoriach - między innymi dla Meryl Streep za główną rolę kobiecą - ale ostatecznie nie zdobył żadnej statuetki. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
81. gala odbyła się w cieniu globalnego kryzysu gospodarczego. Hollywood pokazało, że oszczędza w tych trudnych czasach – uroczystość była bardziej kameralna, scenografia dużo skromniejsza niż zwykle, a scena zmniejszona przez teatralną kurtynę. Nawet prowadzący galę aktor Hugh Jackman żartował: Obcinamy koszty, bo jest recesja!. Uroczystość obserwowała Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z redakcji Faktów kulturalnych RMF FM. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio
Najlepszy film - "Slumdog. Milioner z ulicy"
Najlepszy reżyser - Danny Boyle ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy aktor - Sean Penn ("Obywatel Milk")
Najlepsza aktorka - Kate Winslet ("The Reader. Zaklinacz słów")
Najlepszy aktor drugoplanowy - Heath Ledger ("Mroczny rycerz")
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Penelope Cruz ("Vicky Cristina Barcelona")
Najlepszy scenariusz oryginalny - Dustin Lance Black ("Obywatel Milk")
Najlepszy scenariusz adaptowany - Simon Beaufoy ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy film zagraniczny – "Departures"
Najlepszy film animowany – "WALL-E"
Najlepszy krótkometrażowy film animowany – "La Maison en Petits Cubes"
Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz - Donald Graham Burt, Victor J. Zolfo ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")
Najlepsze kostiumy – Michael O’Connor ("Księżna")
Najlepsza charakteryzacja – Greg Cannom ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")
Najlepsze zdjęcia - Anthony Dod Mantle ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy aktorski film krótkometrażowy - "Spielzeugland"
Najlepszy film dokumentalny - "Man on Wire"
Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - "Smile Pinki"
Najlepsze efekty specjalne - Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron ("Ciekawy przypadek Benjamina Buttona")
Najlepszy montaż dźwięku - Richard King ("Mroczny rycerz")
Najlepszy dźwięk - Ian Tapp, Richard Pryke i Resul Pookutty ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepszy montaż - Chris Dickens ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepsza muzyka - A.R. Rahman ("Slumdog. Milioner z ulicy")
Najlepsza piosenka - "Jai Ho" z filmu "Slumdog. Milioner z ulicy" (muzyka: A.R. Rahman, słowa: Gulzar)
Nagroda Jeana Hersholta za działalność charytatywną – Jerry Lewis
Tegoroczna gala rozdania Oscarów odbyła się - zgodnie z tradycją - w Kodak Theatre w Los Angeles. Poprowadził ją aktor Hugh Jackman.
Która gwiazda zabłysła najpiękniej podczas oscarowej gali? Kto zaliczył największa wpadkę? Zdaniem projektanta Tomasz Ossolińskiego najlepiej zaprezentowała się Penelope Cruz w sukni sprzed 60 lat. Fantastycznie pięknie wyglądali również Angelina Jolie i Brad Pitt - zaznaczył. Jak stwierdził, Kate Winslet kompletnie nie trafiła z doborem biżuterii do uczesania i stroju.
Oglądając tę galę – myślę, że poza prezentacją filmu „Slumdog”, gdzie był kolor, kolor i jeszcze raz kolor – można było odnieść wrażenie, że oglądało się czarno-biały film. I scenografia, i stroje pań, panów – wszystko było utrzymane w tych podstawowych kolorach - dodał Ossoliński. Posłuchaj:
Twoja przeglądarka nie obsługuje standardu HTML5 dla audio