W mediach społecznościowych opublikowane zostało nagranie, na którym widać ogromną górę lodową dryfującą w kierunku prowincji Nowa Fundlandia i Labrador na wschodnim wybrzeżu Kanady. Nieco ponad jednominutowy filmik stał się hitem internetu.

REKLAMA

Nieco ponad jednominutowe nagranie udostępnione przez użytkownika o nazwie "SpriterTeam" w serwisie społecznościowym X, wcześniej znanym jako Twitter, pokazuje ogromną górę lodową zbliżającą się do wybrzeża prowincji Nowa Fundlandia i Labrador na wschodnim wybrzeżu Kanady.

Filmik został opublikowany 1 sierpnia i już stał się niezwykle popularny - obejrzało go już ponad 11 mln osób.

A giant iceberg has sailed to the Canadian island of Newfoundland pic.twitter.com/lPJ0xSCvDO

Sprinter99800August 1, 2023

Choć wideo zyskuje na popularności teraz, w rzeczywistości zostało zrobione w lipcu.

Filmik, nakręcony w miejscowości Conche w Nowej Fundlandii i Labradorze, po raz pierwszy został opublikowany 13 lipca na TikToku przez Kanadyjkę Emoinu Oinam. Kobieta udostępniła swoje nagranie również kilka dni temu na Instagramie.

"Aleja Gór Lodowych"

Góry lodowe u wybrzeży wschodniej Kanady są powszechne. Prądy oceaniczne powodują, że gigantyczne bloki lodu dryfują u wybrzeży kanadyjskiej prowincji. Z tego względu obszar ten jest nazywany "Aleją Gór Lodowych".

Co ciekawe, to właśnie na terenie "Alei Gór Lodowych" brytyjski transatlantyk RMS Titanic zderzył się z górą lodową i zatonął w 1912 roku.

Około 90 proc. gór lodowych widzianych u wybrzeży Nowej Fundlandii i Labradoru oderwało się od lodowców zachodniej Grenlandii, a reszta - od lodowców kanadyjskiego Archipelagu Arktycznego.

Niepokój wielu osób budzi jednak częstotliwość, z jaką w regionie pojawiają się te lodowe olbrzymy. Ma to bowiem związek z postępującym kryzysem klimatycznym.

Badanie z 2019 roku opublikowane w czasopiśmie naukowym amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk "Proceedings of the US National Academy of Sciences" wykazało, że lodowce Grenlandii topnieją w tempie cztery razy szybszym niż wcześniej szacowano, co podkreśla pilną potrzebę zajęcia się zmianami klimatycznymi.