W wieku 96 lat zmarł peruwiański teolog, ojciec Gustavo Gutierrez. Był jednym z głównych twórców teologii wyzwolenia opartej na idei sprawiedliwości społecznej i krytykowanej przez Watykan za związki z marksizmem.

REKLAMA

Duchowny zmarł w swojej rodzinnej Limie, stolicy Peru.

Ruch krytykowany przez Watykan

O. Gutierrez uznawany jest za twórcę teologii wyzwolenia, ruchu teologicznego promującego aktywny udział Kościoła katolickiego w walce z niesprawiedliwością i uciskiem oraz niwelowaniu nierówności społecznych. Znalazł on wielu sympatyków szczególnie w Ameryce Łacińskiej.

Ruch ten był krytykowany przez hierarchów Kościoła za osadzenie w marksistowskiej analizie stosunków społecznych, między innymi przez św. Jana Pawła II, a także przez kardynała Josepha Ratzingera, zanim wstąpił on na tron Piotrowy jako Benedykt XVI.

Wybór Franciszka a rehabilitacja teologii wyzwolenia

Jednak po rozpoczęciu pontyfikatu Franciszka, pierwszego papieża pochodzącego z Ameryki Łacińskiej, uwaga Watykanu skupiła się na sprawiedliwości społecznej i ubogich, co doprowadziło do swego rodzaju rehabilitacji teologii wyzwolenia - ocenia agencja AP.

Gdy w 2018 roku Gutierrez skończył 90 lat, Franciszek napisał do niego list, w którym podziękował mu "za to, jak wiele wniósł do Kościoła i ludzkości poprzez swoją posługę teologiczną i preferencyjną miłość dla biednych i odrzuconych przez społeczeństwo" - przypomniała katolicka agencja prasowa ACI Prensa.