Co najmniej siedem osób zostało rannych w czasie gwałtownych protestów przeciw budowie nowego lotniska w Nantes, na zachodzie Francji. Manifestanci zwrócili się też przeciw premierowi Jean-Marcowi Ayrault, zwolennikowi projektu i do niedawna merowi tego miasta.

REKLAMA

Przed prefekturą w Nantes zebrało się kilka tysięcy przeciwników budowy lotniska. Policjanci przeciw demonstrantom użyli armatek wodnych, ci w odpowiedzi rzucali w stróżów prawa kamieniami.

Jak podało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych, wśród rannych jest jeden policjant, który stracił przytomność, gdy trafiono go kostką brukową. Ranni zostali jeszcze dwaj żandarmi i czterech uczestników protestu. Policja zatrzymała też dziewięć osób, które wzięły udział w blokadzie przyszłego miejsca budowy.

Resorty środowiska, transportu i rolnictwa nie pozwolą na rozkopanie terenu

Uczestnicy protestu zwrócili się także przeciwko dawnemu merowi miasta, który jest zwolennikiem budowy lotniska. Reprezentujący Partię Socjalistyczną (PS) Jean-Marc już jako premier zobowiązał się do "zaangażowania rządu w rozwój ekonomiczny i społeczny" północnego zachodu Francji (tzw. Grand Ouest, obejmującego Bretanię, Kraj Loary i Dolną Normandię), w tym przeniesienie głównego lotniska w Nantes do gminy Notre-Dame-des-Landes, około 30 km na północ od miasta.

Obecne lotnisko Nantes Atlantique znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta i ma tylko jeden pas startowy. Nowy port lotniczy ma według planów być zdolny do przyjęcia rocznie 4,5 mln pasażerów i pozwolić na lądowanie wszystkich typów maszyn, w tym jednego z największych samolotów świata - Airbusa A380. Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku. Tymczasem - jak podaje agencja France-Presse - resorty środowiska, transportu i rolnictwa w Paryżu oświadczyły, że nie pozwolą na rozkopanie terenu do czasu uzyskania ekspertyz specjalistów ds. ochrony bioróżnorodności oraz stref wilgotnych.

Koszt budowy nowego lotniska w Nantes szacuje się na 550 mln euro. Prace budowlane i obsługę portu na 55 lat zlecono spółce Vinci, realizującej we Francji wielkie projekty publiczne.