Cztery osoby, wśród nich były trener reprezentacji Anglii Sven-Goran Eriksson, wystąpiły z sądowymi pozwami przeciwko grupie Mirror Group Newspapers, wydawcy tabloidów "Daily Mirror" i "The People", oskarżając ją o włamania do skrzynek głosowych. Jak informuje na pierwszej stronie "Financial Times", z powództwem wystąpili również: aktorka Shobna Gulati, była opiekunka dzieci Victorii i Davida Beckhamów Abbie Gibson oraz były kapitan drużyny piłkarskiej Blackburn Rovers Garry Filtcroft.

REKLAMA

Ich zarzuty wobec MGN dotyczą "nadużycia zaufania i niewłaściwego posłużenia się wiadomościami dotyczącymi spraw prywatnych", które dziennikarze zdobyli dzięki włamaniu się do skrzynek głosowych ich telefonów komórkowych. Powództwa skierowane są przeciwko obu tytułom grupy MGN.

MGN nie prowadziła dochodzenia w związku z aferą podsłuchową, gdyż - jak twierdziła - nie było dowodów, że któryś z jej reporterów angażował się we włamania do skrzynek głosowych celebrytów. Holding Trinity Mirror, w którego skład wchodzi MGN, zapewniał natomiast, że jego reporterzy przestrzegają prawa i stosują się do kodeksu postępowania ustalonego przez Komisję ds. Skarg na Prasę (PCC). Obecnie może jednak zostać zmuszony do ujawnienia wewnętrznych dokumentów mających związek ze sprawą.

Dotychczas afera podsłuchowa koncentrowała się wokół nieistniejącego już tabloidu "News of the World" (NotW), wchodzącego w skład grupy wydawniczej News International (NI), należącej do koncernu medialnego Ruperta Murdocha. W tej sprawie toczą się trzy osobne śledztwa policyjne i postępowanie przed komisją lorda Levesona, która bada etykę mediów i ich kontakty z politykami.

News International wypłacił już ofiarom podsłuchów około 224 milionów funtów odszkodowań. Z reguły odbywało się to w drodze ugody pozasądowej. Przed sądem rozpoczął się zaś proces byłej redaktor naczelnej NotW i "The Sun" Rebeki Brooks.