Nanotechnologia to jedna z najpopularniejszych obecnie dziedzin nauki. Pozwala manipulować cząsteczkami o miniaturowych rozmiarach i wykorzystywać je do najróżniejszych celów w medycynie, elektronice, czy na przykład przemyśle chemicznym. Jej wykorzystaniu towarzyszą jednak coraz większe kontrowersje.

REKLAMA

Naukowcy obawiają się, że cząsteczki te, przedostając się do środowiska, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Wielkie zainteresowanie towarzyszy na przykład nanocząsteczkom srebra, które mają silne działanie bakteriobójcze. Pojawiły się pomysły, by wykorzystywać je między innymi do zabezpieczania powierzchni, które mają kontakt z żywnością.

Okazuje się jednak, że nanocząsteczki srebra, często dodawane do włókien, z których produkuje się antybakteryjną odzież, na przykład skarpety, uwalniają się w praniu i przenikają do ścieków. Tam z kolei mogą zagrozić pożytecznym bakteriom, które spełniają pożyteczną rolę w oczyszczalniach. Podobnie niekontrolowane mogą być skutki wprowadzania takich cząsteczek do naszego organizmu. Naukowcy przestrzegają, że rozwój tych technik wymaga ostrożności i dokładnych badań.