Odkrycie naukowców z Florydy może uratować wzrok milionom ludzi cierpiących na tę groźną chorobę. Ich metoda pozwala łatwiej podawać leki, które ograniczają postępy choroby.
Do pogorszenia lub nawet utraty wzroku u chorych na jaskrę dochodzi wskutek nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, które wiąże się z silnym wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Ciśnienie rośnie w związku z nadmiernym wydzielaniem się dwutlenku węgla. Terapia polega na podawaniu leków, które blokują działanie enzymu hCAII, wywołującego chorobę. Problem w tym, że zaledwie parę procent substancji czynnej obecnych leków, podawanych w postaci kropli, przenika do wnętrza gałki ocznej.
Naukowcy z University of Central Florida pokazali, że nanocząsteczki tlenku ceru dobrze wiążą się z cząsteczkami leku, a ze względu na swój mały rozmiar łatwiej przenoszą substancję czynną do wnętrza oka. Badania na zwierzętach dowiodły też, że wywołują mniej podrażnień.
Szczegóły eksperymentów zostaną opublikowane na łamach "Journal of Physical Chemistry".Nanocząsteczki jako nośniki leków są obecnie uważane za jedną z nadziei medycyny. Jaskra może być się jedną z tych chorób, które dzięki nim staną się mniej groźne.